България, Австрия, Румъния и Унгария ще охраняват българо-турската граница (НА ЖИВО)
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов посреща делегацията в Свиленград
Днес официално стартира работата съвместен контингент от служители на България, Австрия, Румъния и Унгария за охрана на българо-турската граница.
Министърът на вътрешните работи посреща делегацията в Свиленград.
Общата охрана на българо-турската граница бе договорена в средата на ноември и стана едно от условията, при които Австрия вдигна ветото си за приемането на България и Румъния за пълноправни членове на Шенген.
Съвместният контингент трябва да се състои от 100 допълнителни гранични полицаи - 25 български, 40 румънски, 20 унгарски и 15 австрийски. Предвидено е посещение на зелена граница в района на ГКПП "Капитан Андреево", и подписване на съвместен документ, регламентиращ действията на контингента.
"През последните години надградихме успешно сътрудничество с Австрия и се доказахме като надеждни партньори. Готови сме да продължим активното взаимодействие. Разполагането на съвместен контингент на българо-турската граница е първа хубава стъпка в тази посока. Това е една от договореностите на четиристранната министерска среща в Будапеща на 22 ноември 2024 г. Въприемаме тази мярка като знак на истинска европейска солидарност, такова е името на операцията - операция "Солидарност". Охраната на външните граници не може и не бива да е отговорност само на държавите членки на първа линия. И трите държави от години участват в дейностите, координирани от Фронтекс на българска територия и оценяваме високо сътрудничеството си до момента и им благодарим за отделянето на допълнителни ресурси за формирането на този съвместен контингент", каза вътрешният министър Даниел Митов.
По думите му работата на контингента ще допълни усилията на българската гранична полиция и на служителите от постоянния корпус на Фронтекс на българо-турската граница.
"Благодарение на тяхната работа до момента и на сътрудничеството с Турция отчитаме трайна тенденция за намаление на миграционния натиск към България. Ефективната охрана на тази граница остава наш основен приоритет и ще работим за това добрите резултати да се запазят и да стават още по-добри. При необходимост ще се набележат допълнителни мерки. Европа и ЕС трябва да се мисли като едно цяло. Трябва да пази постигнатите вътре свободи - свободата на движение на стоки, хора и капитали. Тези свободи се пазят, само ако са добре пазени външните граници. Затова всички държави членки е хубаво да се включват в такива мисии, с помощта на Фронтекс, така че да можем да осигурим външните граници на ЕС. Да се пазят по най-долрия начин и постепенно да намалява миграционния натиск по тях, да е ясно, че през българо-турската граница каналджийте и незаконните мигранти нямат шанс", каза още Даниел Митов.