България се прекланя пред Апостола (ОБЗОР+СНИМКИ)

Актуални новини
18:00 - 19 Февруари 2021
1928
България се прекланя пред Апостола (ОБЗОР+СНИМКИ)

Стотици хиляди се преклониха днес пред паметта на Апостола. Във всички български градове гражданите поднесоха цветя пред паметниците на Васил Левски, а държавници и политици отправиха послания по случай от 148 години от обесването на Дякона.

Всяко поколение и всеки от нас води своята битка за България. Понякога шумно, понякога тихо. Невинаги заедно, често сами. На всеки от нас се пада дял от съдбата на България, дори когато е далеч или когато нуждата го е прогонила от Родината. Но успехът зависи, както казва Апостолът, „от дружните наши усилия“. С тези думи държавният глава Румен Радев изпраща своето послание към българите по случай навършването на 148 години от гибелта на Васил Левски.

По думите на държавния глава блянът за чистата и свята република никога не умира: „Това е идеал, може би непостижим, но вдъхновяващ и пътеводен. Той е спасителната нишка към изхода от всяка безизходица. Той е вдъхновението за надмогване на всяко историческо безвремие, за надвиването на нашите страхове и пороци, за победата над унинието и примирението“.

В своето послание Румен Радев посочва, че от век и половина обетът, който Дякона дава на народа, го превръща в символ на възрожденската ни мечта за свободна и независима, но и просветлена, саможертвена, братска и благородна България. Към нея сме длъжни винаги да се стремим, но често я предаваме, забравяме и за нея рядко сме достойни, заявява държавният глава: „Онази извисена България, която съкрушава нашественици, помага на слабите, равнява се с културните върхове на света, но която - уви! - често се примирява с беззаконието и се поддава на унинието“.

Президентът напомня, че на скръбната годишнина от смъртта на Васил Левски не се събираме, за да склоним глави, а за да ги изправим. „Днес това се случва. Българите осъзнахме, че дела трябват, а не думи. Дано водачите на обществото ни осмислят думите на Левски, че „интригата спира хода на народната работа“, заявява държавният глава в посланието си.

Цитирайки вечните думи на Апостола „Времето е в нас и ние сме във времето, то нас обръща и ние го обръщаме“, държавният глава подчертава силата и жизнената важност на единството за българския народ. „Твърде дълго то нас обръщаше. Сега е моментът всички ние, с дружните наши усилия, да обърнем времето“, посочва държавният глава Румен Радев.

Президентът напомня за признанието на Апостола в предсмъртната му изповед - че някога е напуснал манастира с призванието да изпълнява друга, по-належаща, по-висока и по-свещена служба към поробеното Отечество.

"Дела трябват, а не думи.” Поклон! Това написа премиерът Бойко Борисов във фейсбук и публикува снимка на Васил Левски.

Днес се навършват се 148 години от деня, в който Апостола увисва на бесилото и дава живота си за свободата на България и българския народ.

Тази година, заради въведените противоепидемични мерки срещу разпространението на COVID-19, в София не се предвижда церемония с изказване на официални лица, с цел да няма събиране на много хора по едно и също време.

Почетен караул от Националната гвардейска част има пред паметника на героя през целия ден.

В родния град на Левски - Карлово, в църквата "Света Богородица", където е бил ръкоположен, ще бъдат отслужени света литургия и панихида, а след това с митинг-поклонение ще бъде отбелязана годишнината.

“Дела трябват, а не думи.” Поклон!

Същевременно десетокласничката от Математическата гимназия в Пловдив Ева-Йоана Стаматова просълзи десетки със словото си пред паметника на Васил Левски в подножието на Бунарджика.

Момичето само е написало текста за Апостола, а го изрецитира от сърце и душа. "Една личност, която всява в душите на заспалите нова молитва. Дякон, който избира борбата пред расото. Той е онзи връх, сравним с Божия кръст", изреждаше тя.

През това време възрастни пловдивчани бършеха сълзи. А накрая силно я аплодираха.

В наше време Васил Левски би изпитал по-скоро гордост, а не срам. Toва заяви пред БНТ историкът проф. Христо Матанов. "Всеки трябва да се чувства родолюбец, не само на един определен ден, не само на Деня на гибелта на Апостола. Васил Левски вдъхва патриотични чувства. Тези чувства трябва да се разпространят в по-широк план. Родителите не натрапчиво, а тихо и спокойно трябва да възпитават патриотизма", допълни историкът.

Според проф. Христо Матанов националното самосъзнание понякога липсва.

"Едни се взират в тефтерчето му, други го използват като икона. Начинът по който са написани учебниците винаги е обект на критика. Учебникът е първата и последна среща с историята, защото някои ще станат компютърни специалисти. Когато говорим за завет, той никога не може да бъде изпълнен на 100%", добави историкът.


Снимки: АГНЕС МЕТОДИЕВА