Български хотели и ресторанти вече не пускат азиатци

Туристическият бранш у нас е в паника заради коронавируса

Новини
19:21 - 25 Февруари 2020
7209
Български хотели и ресторанти вече не пускат азиатци

В опит да се спасят от разпространението на новия вирус, български хотели масово отказват да настаняват туристи от Китай, Япония, Малайзия и Южна Корея. Над 90% от местата за настаняване у нас са спрели да приемат азиатци от понеделник, научи Lupa.bg.

Преди дни ресторант във Велико Търново не е допуснал група от 30 японски туристи, въпреки че са имали резервация, съобщи Даниела Стоева, председател на Асоциацията на българските туроператори и туристически агенции (АБТТА). Тя нарече ситуацията "доста обезпокоителна". Нито един големите луксозни хотели в София пък не е пожелал да настани във вторник 12 японски бизнесмени и се е наложило да им бъдат наети частни апартаменти.

Хотелиерите анулират едностранно резервации, независимо че някои от тях са направени още през миналата година. Обяснението е заплахата от коронавируса.

По-лошото е, че азиатските туристи са част от комбинирани турове с други страни от региона - Гърция, Румъния, Македония, Словения и т.н. В нито една от тези държави нямаме такива проблеми, това се случва единствено в България, каза Даниела Стоева. "Така се показваме пред чужденците, като една твърде нетолерантна нация", допълни тя.

Тревогите на туроператорите са свързани и с предстоящия Празник на розата в Казанлък, който тази година започва на 20 май. Има сериозен риск за настаняването на туристите от Япония, които по традиция идват за този празник, посочи Стоева. По данни на НСИ за 2019 г., през май около 2000 японци са посетили страната ни. За цялата минала година броят им е 12 000.

Японските туристи по правило са заможни и оставят доста пари у нас. Сега обаче те са нежелани.

Туроператорите ще търсят среща с Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) за решаването на проблема. Председателят на БХРА Вени Петрова обаче каза, че в организацията не са получили такива сигнали. Тя посочи, че допускането на туристи до хотели и ресторанти е лично решение на всеки собственик. "Няма основание за притеснение. Спазваме всички мерки за сигурност предвидени от държавата, но психозата е доста голяма", коментира Вени Петрова, цитирана от "Медиапул".

Междувременно, с настъплението на коронавируса в Европа все повече българи се отказват от екскурзиите до Италия и си искат парите от туроператорите. Първият голям поток на пътуващи към Италия се очаква за Великденските празници. Други обаче заявяват, че засега ще изчакат, защото до Великден има още около месец, казаха туроператори. По данни на туроператорите около 10 000 българи са направили резервации за Италия до края на юни.

В Закона за туризма има текст, който дава възможност на туристите да се откажат от пътуването и да си получат платените суми при извънредни обстоятелства. Това е записано в член 89: "Пътуващият има право да прекрати договора за туристически пакет преди започването на изпълнението на туристическия пакет, без да заплаща никаква такса за прекратяване, в случай на непреодолими и извънредни обстоятелства, настъпили или случващи се в мястото на дестинацията или в непосредствена близост до него, които засягат значително изпълнението на туристическия пакет или превоза на пътници до дестинацията". В следващ текст се уточнява, че в тези случаи не се полага допълнително обезщетение, а се възстановяват направените плащания.

Според туроператори към момента има правно основание да се връщат пари само за екскурзии, които са до Китай и Северна Италия. Основанията за това е, че от 24 януари Китай е затворена държава, а преди ден Министерството на външните работи предупреди да не се пътува до Северна Италия.

Освен това в Италия също има затворени райони за посещения, което означава, че туроператорите няма да могат да изпълнят заявената програма. Как ще постъпи туроператорът, е негова лична отговорност и Министерството на туризма не може да им разпореди да връщат пари.

Практиката показва, че повечето туристически агенции се придържат към сключените договори с туристите. В тях са упоменати сроковете и процента от платените суми, които им се връщат при отказ от пътуването. Обичайно пълната сума може да бъде възстановена на клиента, ако остават поне 6 месеца до пътуването. За отказ при по-кратки срокове се дължи неустойка. Туроператорите припомнят, че те са направили разходи по резервации на хотели и билети и няма как да върнат пълната сума. Министерството на туризма подготвя общи указания как да се действа в такава ситуация, която предстои да бъде публикувана на интернет страницата на ведомството.

Организирани китайски туристи у нас няма в момента, след като страната наложи строги ограничения заради коронавируса, допълва Даниела Стоева.