Българските амазонки стреляли с лък, яздели и въртели боздуган
Легендарната кралица Куна до последно се борела за родината ни
Падането на България под турско робство не било бързо. Десетилетия българският народ се борил всячески за своята свобода. Многобройни са примерите за невъобразима храброст, саможертва и безстрашие, които хората проявили срещу нашественика, но още повече потънали в забрава.
На знанието за славното минало не се гледало с добро око и постепенно историите станали митове, а митовете се превърнали в легенди. Това обаче помогнало поне част от историята да се съхрани.
Подобен е и случаят с кралица Куна, владетелката на яката крепост Градище край днешното село Кунино, което се намира край град Роман в Северозападна България.
Дори и днес се говори за прелестта на Куна Кралица. Тя живяла в последните години на Второто българско царство. Турците идвали от юг през Балкана, а цар Иван Шишман бил избягал от царския град Търново в Никопол. Местните владетели били оставени сами да се изправят срещу жестокия нашественик.
Така и станало с владетеля на крепостта Градище в Искърското дефиле. Той се обявил за цар и тръгнал на бран срещу турците. Куна била единственото му дете.
Легендата разказва, че поради тази причина още от дете била обучена от баща си в бойните изкуства.
След смъртта на баща ѝ нямало кой да го смени и тя седнала на бащиния престол. Станала известна сред хората като справедлива и добра владетелка. Макар и да имала малко царство, тя имала огромна смелост. Затова не склонила глава пред турците, а като баща си тръгнала на война с тях.
Куна Кралица събрала около себе си отряд девойки, които можели да яздят, да стрелят с лък и да въртят боздуган. Дълго време тя спирала набезите на нашествениците към северна България, препречвайки дефилето. Накрая турците се ядосали и изпратили огромна войска.
Владетелката и нейните амазонки не се уплашили, а отстъпвали всяка педя земя само след люти битки и много пролята кръв. В крайна сметка те били отблъснати и османлиите се насочили към крепостта.
Куна решила да им даде последна битка. Двете армии се срещнали на платото Рудината край днешно Кунино.
Там обаче повечето амазонки погинали в неравната битка. Водачът на османлиите предложил на Куна да се предаде и да стане ханъма в двореца на султана. За да не попадне в плен, гордата кунинска кралица се хвърлила от отвесните скали над пещерата Дяволската воденица.
Легендата разказва, че русите ѝ коси останали да се реят, закачени на глога над пещерата. И днес дългите ластари бръшлян, спускайки се като момински коси от скалата, напомнят на поколенията за безстрашната девойка. Статуята на закрилницата на Кунино се белее и днес на височината над село Кунино, изваяна от преподаватели в местния Техникум по каменоделство.