Българският №10 в английския елит

Бончо Генчев беше "пионерът", но Бербатов остава недостижим

Нещо за четене
21:00 - 25 Април 2025
1507
Българският №10 в английския елит

През тази седмица станаха ясни два от новите членове на Висшата лига за сезон 2025/26, след като Лийдс и Бърнли и математически си осигуриха промоция в елита на английския футбол.

Основна част от състава на йоркшърци е националът Илия Груев – младши, който има 21 мача през кампанията, лимитирани основно заради тежката контузия в дясното коляно. Ако всичко е наред, той ще се превърне в десетия български играч, подвизаващ се в най-богатото първенство в света и първи след десетилетна пауза от родно присъствие.

Кой постави началото?

Първият българин, записал участие в английската Премиършип, е настоящия председател на Зоналния съвет на БФС във Велико Търново Бончо Генчев.

В края на 1992 г. той преминава от португалския Спортинг Лисабон в Ипсуич, след като тежка контузия на глезена му пречи да се наложи при "лъвовете". Препоръката на Боби Робсън не се оказва напразна и за три сезона с екипа на "трактористите" той записва 61 мача, в които бележи шест гола и прави три асистенции.

Още в третия си мач Генчев вкарва със задна ножица срещу Блекбърн, а сред неговите жертви са Тотнъм, Челси и Манчестър Сити.

Участието му остава единствено до 2000 г., когато Радостин Кишишев преминава от Литекс (тогава Ловеч) в Чарлтън за 4,5 млн. евро. През по-голямата част от седемте му сезона в английския елит скромният лондонски клуб е фактор, с който останалите трябва да се съобразяват, а общия актив на българския национал се изразява в 178 мача и два гола.

Ерата на Трите коня

Без съмнение най-значима следа в английския елит са оставили Димитър Бербатов, Мартин Петров и Стилиян Петров, известни още като Трите коня на българския футбол през новия век, както те сами се оприличиха.

Постижението на рекордьора по голове с националния отбор едва ли някога ще бъде подобрено – 229 мача и 94 гола за Тотнъм, Манчестър Юнайтед и Фулъм, гарнирани с две титли (2009-а и 2011-а) и поделен голмайсторски приз с Карлос Тевес през 2011 г.

Запомнящите се мигове на Бербатов са безброй, но над всички може да откроим хеттрика в дербито с Ливърпул на 19 септември 2010 г. и петте гола във вратата на Блекбърн на 27 ноември същата година.

Дошъл през 2006 г. от Селтик, Стилиян Петров бързо се превръща в ключов играч за мениджъра Мартин О`Нийл и дори стига до капитанската лента на бирмингамци.

Неговите 185 мача и девет гола в английския елит със сигурност щяха да са много повече, ако кариерата му не бе стопирана заради борбата му с левкимията, за щастие завършила с положителна развръзка.

Представянето на Мартин Петров за Манчестър Сити и Болтън (119 мача с 19 попадения) се оказва мотивиращо за настоящи звезди на английския футбол като Фил Фодън, но може само да предполагаме какво би станало, ако българинът бе станал част от "гражданите" в ерата на настоящите собственици на клуба.

И останалите...

Със своите 26 гола през сезон 2002/03, отбелязани с екипа на Портсмут, Светослав Тодоров се превръща в голмайстор на настоящата Чемпиъншип и добрите мигове за него изглежда тепърва предстоят.

За съжаление Тоди така и не успява да покаже своя нюх към гола и в най-високото ниво на английския футбол с екипите на "помпи", Уест Хем и Уигън и се разписва само четири пъти за 48 мача.

Заради контузии Валери Божинов така и не успява да покаже своя потенциал в Манчестър Сити и записва само 11 мача с един гол – срещу Тотнъм.

17-те двубоя на Александър Тонев за Астън Вила и петте на Станислав Манолев за Фулъм (под наем от ПСВ Айндховен) по-скоро остават в сферата на статистиката и на базата на тях трудно могат да се правят изводи за представянето на двамата, които така и не успяват да се регистрират попадения на техните сметки.