Балотаж решава избора на новия депутат №1

Росен Желязков и Никола Минчев спорят кой да оглави НС

Политика
11:37 - 19 Октомври 2022
5321
Балотаж решава избора на новия депутат №1

Битката за председателския пост на Народното събрание започна със засечка на пултовете за гласуване на депутатите. Няколко пъти доайенът на настоящия състав на парламента Вежди Рашидов призова за търпение, докато "оправят машинките".

А фрагментираният 48-и парламент реши да избере депутат номер 1 след балотаж, след като нито един от четиримата номинирани за поста не успя да събере мнозинство от над 121 народни избраници. Така двамата, получили най-много гласове, отидоха на втори тур - Никола Минчев от ПП и Росен Желязков от ГЕРБ. 

За Кристиан Вигенин от БСП "за" гласуваха едва 27 народни избраници. Толкова получи и Петър Петров от "Възраждане", но с тройно повече вот "против". 

За Желязков гласуваха 103-ма, 86 бяха "против", а 51 се въздържаха. За Минчев гласуваха 74 гласа "за", 29 - "против", а 135 се въздържаха. 

ГЕРБ настоя първата политическа сила да поеме новия 48-и състав на Народното събрание и с призив за смирение шефката на ПГ Десислава Атанасова аргументира предложението на партията Росен Желязков да оглави институцията. Тя го определи като подходящ да наложи консенсус между останалите парламентарни сили. 

По думите й всички, щом чули името му, дори от опозицията, харесали номинацията на ГЕРБ. "Извън биографията на Росен Желязков, като го познавам повече от 15 години, знам, че той може да гарантира спазване на правилата и може да носи отговорност. Знам и че не може да се крие зад чужда отговорност, няма да позволява противоконституционни актове да бъдат емблема на Народното събрание и няма да наложи за норма правото на силата за сметка на силата на правото", каза за съпартиеца си Атанасова. 

Вицето на Костадин Костадинов от "Възраждане" Цончо Ганев пък представи кандидатурата на националистите за шеф на НС Петър Петров с думите, че в миналия парламент опозицията е била мачкана и притискана в ъгъла. "Петър Петров е професионалист с повече от 15 години стаж в правораздаването, факт е и образователният му ценз, както и опитът му в предишния парламент. Не е нормално да имаме мнозинство в НС, което толерираше потъпкването на нашите законопроекти. Една от коалициите в залата обясняваше, че съдебната реформа е всичко, което трябва да се случи, но не допусна разглеждането тъкмо на този законопроект. Затова новият парламент има нужда от председател, който да дава нужното уважение към опозицията, а не да демонстрира сила", призова Ганев. 

Лидерът на ПГ на ПП Андрей Гюров отново номинира Никола Минчев за председател на институцията. Той призна, че има практика той да бъде избран от най-голямата парламентарна сила, но каза, че имало много примери в миналото на избор на друг шеф на НС. "Най-важно е да се подходи мажоритарно с оглед личните качества на кандидата", уточни Гюров. Защото самият Минчев се превърнал в символ на професионализъм и диалогичност в рамките на предишния състав на НС. Освен това Минчев бил символът на промяната и ново лице на парламентаризма. "Когато го номинирахме преди 1 година, акцентирахме върху юридическия му професионализъм. Днес можем да добавим, че в ситуация на силно фрагментиран парламент, той е човекът, доказал, че с търпение и добра дума може да се води една много трудна зала. Той разбира какво е да си пръв сред равни наред с доброто му възпитание и човечност", отбеляза за съпартиеца си Гюров. 

А последният кандидат за депутат номер 1 - Кристиан Вигенин, който е с богат парламентарен опит, бе представен от шефката на левицата Корнелия Нинова с кратка биографична справка. "Опитът му и личните му качества ще му позволят да ръководи по най-добрия начин този фрагментиран парламент без ясно мнозинство. Той се е доказал като човек, който може да решава конфликтни ситуация, убедихте се в предишния парламент, че той управляваше залата в най-трудните моменти, а беше и ментор на младите колеги от ПП", отбеляза Нинова. И призова за подкрепа на Вигенин, защото това щяло да гарантира спазване на основния закон и свободата на изразяване на депутатите. 

Депутатът от ДПС Йордан Цонев уточни, че групата не предлага свой кандидат за поста не защото няма подходящо лице, а защото спазва традицията най-голямата парламентарна група  да оглави институцията. И заяви, че ДПС не е спазвало тази традиция само в 47-ото НС, защото тогава най-голямата група е номинирала предишния председател Никола Минчев, на когото е била поискана оставката именно от Движението. "А ние не се връщаме назад", предупреди Цонев. И отправи апел - в случай, че Росен Желязков бъде избран за председател, да знае, че не е началник на останалите 239 депутати. "Молим го да забрави от коя група е бил избран, да знае, че зад трибуната всички са равни пред конституцията, законите и пред правилника", добави депутатът от ДПС.