„Граф Игнатиев“ става улица „Самоковска“?
Подписка в интернет настоява известната столична улица „Граф Игнатиев“ да бъде преименувана и да й бъде върнато старото име – „Самоковска“. До момента петицията е подписана от 1860 души, показа проверка на Lupa.bg. Петицията не е нова, подписи за поредния „ремонт“ на Графа се събират повече от година.
Искането за връщането на старото име на улицата обаче се повдигат периодично най-вече около годишнината от обесването на Васил Левски и около Националния празник 3 март. В социалните мрежи набират сила привържениците на преименуването на Графа, които смятат, че руският граф, генерал, дипомат и посланик на Руската империя в Цариград е главен виновник за обесването на Апостола на свободата. Според тези, които са подписали петицията фактът, че една от емблематичните улици в столицата носи името на граф Николай Павлович Игнатиев е оскърбление за всеки патриот. Анологично искане за смяна на името на руския генерал има и във фейсбук групата „Завършили в 6-то ОУ "Граф Игнатиев", София, България“. Някои от бившите ученици смятат, че над 100-годишното школо трябва да има друг патрон.
6-то основно училище "Граф Игнатиев" се намира на едноименната столична улица срещу градинката "Св. Седмочисленици"
Около Освобождението Графа носи името Самоковска улица, защото в югоизточна посока е продължавала в път до град Самоков.
Руският консул в Османската империя граф Николай Игнатиев, който работи усърдно срещу свободата на България, независимостта на църквата ни и изиграва решаваща роля в обесването на Васил Левски, се казва в подписката.
Привържениците на граф Игнатиев контрират, че руският генерал и дипломат е изиграл важна роля за създаването на Третата българска държава. „Той е човекът, който начертава българските граници и подписва в Сан Стефано мирния договор, откриващ пътя към независимостта. Неговата роля в създаването на Санстефанска България е безспорна, затова името му се слива с националните стремежи на българите“, обясни пред Lupa.bg историкът акад. Георги Марков, уточнявайки, че не е „за“ или „против“ руския граф, а просто привежда безспорни исторически факти.
Преди време пък от БСП обявиха, че са подали документи до Столичната община да им бъде отреден терен, където да бъде издигнат паметник на граф Игнатиев, като са посочили и градинката около църквата "Свети Седмочисленици".
Инициаторите на подписката за преименуването на Графа обаче настояват да бъде развенчан митът около т.нар. „руски граф на българите“. Според тях Николай Игнатиев е една от най-злокобните фигури в новата българска история.
Противниците на граф Игнатиев изтъкват като аргумент, че Васил Левски е осъден на смърт не заради революционните му идеи и не заради борбата му за освобождение на България от турско робство, а защото отказал да стане руски агент. Според тях това е истинската причина Апостола на свободата да бъде съден от специално съставен за него съд, съставен от четирима турци и четирима българи като крадец и убиец, а не като организатор и ръководител на Българското национално освободително движение.
От 1860 г., когато Българската църква е провъзгласена за независима, руската имперска политика старателно следи и премахва най-непримиримите радетели за българско национално самосъзнание и свобода на отечеството ни. Затова, далеч преди турската полиция още да е усетила Дякона, руските тайни служби го държат под око.
Причината е, че Васил Левски упорито, твърдо и неотклонно върши делото си, без да съгласува действията си с плановете на руснаците. Нито един от руските агенти, установили връзка с него, не успява да вплете Левски в кроежите на империята, защото той е непоклатим в увереността си. И затова е платил с живота си стореното от него за свободата и независимостта на България. Според тях, ако Левски беше съден като революционер – какъвто е, той щеше да получи като присъда каторга, но нямаше да бъде осъден на смърт.
Известно е, че граф Игнатиев е бил категоричен противник на българската църковна независимост. По негово внушение Високата порта праща на заточение български владици, които обаче след това са освободени след протест на българите в Цариград. Под натиск на граф Игнатиев Руската църква и Патриаршията в Цариград обявяват схизма на българската църква.
След залавянето на Васил Левски лично граф Игнатиев настоява пред османските власти Апостола да бъде съден от специален съд и по негово настояване в състава на съда са включени българи, подчинени на руския консул. Това са хаджи Иванчо Хадживеличков Пенчович – член на държавния съвет към империята, Мито Панов Каймакчийски – член на ръководството на българската църковно-училищна община, хаджи Мануил (Мано) Стоянов – член на Софийския меджлис, Петър (Пешо) Тодоров – Желявеца, член на Софийският меджлис. На тях руският граф внушава, че Васил Иванов Кунчев е убиец и крадец.
Картината на проф. Никола Кожухаров „Залавянето на Васил Левски”
Подлата цел на граф Игнатиев, изискващ смъртта на Дякона е, да обезглави Българското национално освободително движение и то да бъде подчинено на целите на Руската империя – нещо, което българските революционери и най-вече самият Левски не допускат. Цитират се и думи на хаджи Иванчо Хадживеличков Пенчович, който казал: „ Каква стана тя?! На нас графа ни каза, че съдим обикновен крадец, пък то какво било?!…”
Третото и може би най-страшно дело срещу българските национални интереси от страна на граф Игнатиев е ролята му в сключеното 1877 г. секретно Райхщадско споразумение между Русия и Австо-Унгария, изтъкват подкрепилите петицията Анти-Игнатиев. Това споразумение задължава двете империи да не допускат създаването на голяма, силна и независима българска държава на Балканите. Именно граф Игнатиев гарантира пред султана, че това споразумение ще бъде спазено – на практика по този начин се гарантира последвалото разкъсване на български територии след Руско-турската война и Берлинския конгрес.
"Подписвам защото ми писна да минавам по "Дондуков", "Граф Игнатиев", "Руски", "Пушкин" "Гурко"... да не сме в Русия и нямаме ли наши заслужили герои", четем мнения под подписката.
"Брей, те руснаците обесили Левски. То и само турско присъствие имало. Абе такива трябва да ви бесят по площадите!", контрират обаче недоволните от евентуално преименуване на Графа. "Всички подписали се педалчета с промити мозъци", е друго от крайните мнения против подписката.
Същевременно обаче историци отбелязват, че името на граф Игнатиев влиза в списъка на 100-те велики дипломати, оставили следа в историята на човечеството. Именно той след края на Руско-турската война от 1877-1878 г. подписва Санстефанския мирен договор, освобождаващ България от петстотингодишно османско владичество. Благодарение на него не само България, но и Сърбия, Черна Гора и Румъния стават независими държави.
Популярният у нас Николай Павлович Игнатиев е човекът, който начертава българските граници и подписва в Сан Стефано мирния договор, откриващ пътя към независимостта. Неговата роля в създаването на Санстефанска България е безспорна, затова името му се слива с националните стремежи на българите.
Литография - подписването на Санстефанския мирен договор, 3 март (19 февруари ст. ст.) 1878 г.
През септември 1876 г. в Ливадия е утвърден доклад на граф Игнатиев, с който се определя бъдещият национален и държавен статут на България. "Настъпи времето, когато сме длъжни на дело да помогнем на българския народ. България трябва да стане автономно княжество със свой национален държавен апарат и своя национална армия", се казва в документа.
Дали Графа ще стане улица "Самоковска" зависи единствено от Столичния общински съвет. А със сигурност, ако се стигне до официално разглеждане на въпроса на сесия на СОС ни чакат остри политико-исторически дебати и сблъсъци.
Снимки: АГНЕС МЕТОДИЕВА