Белоградчик крепи българо-ромската дружба с проект за 100 хиляди

Нашенски прочит на „Ромео и Жулиета“ ще помага за преодоляване на негативните явления и предразсъдъците между различните общности в страната

Новини
13:20 - 07 Февруари 2023
3144
Белоградчик крепи българо-ромската дружба с проект за 100 хиляди

Народно читалище „Развитие -1893 г.“ - Белоградчик спечели европейско финансиране по проект „В търсене на Баро Мангипе“. Това се похвали пред БТА Валери Цветков, председател на читалището. Спечеленият проект е по Програма „Културна предприемачество, наследство и сътрудничество“ финансирана по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.

Той ще се финансира със сумата от близо 99 000 лв. безвъзмездна помощ от Министерство на културата. Проектът „В търсене на Баро Мангипе“

ще се изпълнява в рамките на 15 месеца и е насочен към децата и младежите от община Белоградчик, допълни Цветков.

Основната цел на проекта е деца и младежи на възраст от 11 до 29 години да имат възможност да се включат в културни дейности и да подобрят достъпа си до изкуство и култура. За целта, в рамките на проекта, ще бъдат сформирани 3 ателиета, в които ще участват

минимум 45 деца и младежи от община Белоградчик, като от тях поне половината ще бъдат от ромски произход.

Ателиетата, в които ще работят младите хора, са „Театър“, „Танц и Музика“ и „Сценография“, каза още председателят на читалището. В края на проекта, върху специално написан драматургичен текст, в ателиетата ще бъде създаден

музикалният спектакъл „В търсене на Баро Мангипе“, който ще представя богатата ромска култура, ромския бит и традиции и ще разгледа по един нов начин „баналната“ тема за любовта.

„В търсене на Баро Мангипе“ е мюзикъл, който разказва с всички драматургични форми - слово, музика и танц, за невъзможната изпепеляваща любов между Христо и красивата Гули (Песен), за враждата между родителите на влюбените - българи и роми, разкрива част от сюжета на мюзикъл Валери Цветков. В мюзикъла се редуват и преплитат мотиви от българския и ромския фолклор. 

„Баро Мангипе“ означава  „Голяма любов“, допълни Цветков и уточни, че се надява постановката да се хареса на публиката и да помогне за преодоляване на все още

съществуващите негативни явления и предразсъдъци, наслоявани в години между различните общности в страната.  

След премиерата в Белоградчик пет представления на музикалния спектакъл ще бъде представени в рамките на проекта  в различни населени места - две във Видин, в ромския квартал „Нов път“, и в центъра на града, в село Гара Орешец, община Димово, в село Дреновец, община Ружинци и в село Лехчево, община Бойчиновци, допълни Валери Цветков.

Представленията ще бъдат играни на открити сцени – в паркове и площади в населените места, част от които се характеризират с висок дял на ромско население и със силно ограничен достъп до културно съдържание.

Не казват обаче дали Илън Мъск си е закупил билет за премиерата...