Без трансджендъри в атлетиката!
Няма да се позволява участие дори на атлети с DSD, каквито бяха скандалните боксьорки на Игрите в Париж
![Без трансджендъри в атлетиката!](https://lupa.bg/f/news/b/337/c1b2c3a7f2d9389daf34c08a97a92ece.webp)
Шефовете на световната атлетика подготвя приемането на правила, които поставят спортистите, определени като жени по рождение, но с по-високи нива на тестостерон, под общ знаменател с трансджендърите (родени мъже и преминали към женски пол).
WA, която още през 2023 г. забрани участие на транссексуални атлети (преминали през мъжки пубертет и след това станали жени), обяви насоките за по-строгите правила на официалния си сайт. Те ще засягат спортисти като двукратната олимпийска и трикратна световна шампионка в бягането на 800 м Кастер Семеня, която е родена жена, но има естествено срещащи се високи нива на тестостерон в типичния мъжки диапазон.
Тази аномалия се нарича разлики в сексуалното развитие (DSD - Difference of Sexual Development) - медицински състояния при раждането, при които гениталиите не съвпадат с хромозомния модел.
Заради DSD атлети като 34-годишната южноафриканка бяха задължени от WA да преминат през терапия за потискане на тестостерона в продължение на две години, за да отговарят на изискванията. След това обаче правилата бяха променени и те бяха допускани до състезания, независимо дали са правили хормонална терапия. Впрочем, с DSD бяха и двете боксьорки - Имане Хелиф и Лин Ю-Тин, на олимпийските игри в Париж 2024, около които се завихри скандал, но те станаха шампионки.
Подготвените от WA нови правила вече премахват изключенията при жените за всеки транссексуален спортист, независимо с DSD или трансджендър. Ще се възстанови тестването за наличие на мъжки хромозоми, преустановено през 90-те години на ХХ век. При него на спортистите, които се състезават при жените, ще се взима проба с памучен тампон от вътрешната страна на бузата или им се направи сух кръвен тест за наличие на ген, който показва дали имат мъжката Y хромозома.
През 2023 г. президентът на WA Себастиан Коу заяви, че новите правила за DSD може да засегнат до 13 настоящи лекоатлети на високо ниво, но се счита, че този брой понастоящем е още по-малък. В него е и Кастер Семеня, която през 2019 г. отнесе спора до Спортния арбитражен съд (CAS) и Европейския съд по правата на човека. ЕСПЧ реши, че южноафриканката е била дискриминирана, но това не повлия на решението на CAS, който потвърди разпоредби на WA.
Отчитайки, че новите правила може да изхвърлят Семеня и други като нея от елитните състезания, препоръките все пак предлагат „приемане на мерки за справяне с всякакви разумни искове, които DSD спортистите може да имат в резултат на новите ограничения“. Една от възможностите би била добавянето на дисциплини със смесен пол към някои лекоатлетически събития.
Световната атлетика обаче твърди, че предложените промени отразяват „най-новите разработки в науката, спорта и правото“. Сред цитираните са данни, които „изясняват, че изключителният фокус само върху мъжкия пубертет е погрешен“. Цитират се доказателства, че децата, родени от мъжки пол, имат „вече значителна разлика в спортното представяне от преди началото на пубертета“, и че „спортните недостатъци, свързани със структурата и физиологията на женското тяло, допринасят за разликата в представянето“.
WA обявява „период на консултация“ относно промените в правилата до 5 март. Следващото заседание на Съвета на WA, на което те може да бъдат приети, е насрочено за края на март, когато вече ще бъде избран новият президент на МОК – пост, за който президентът на Световната атлетика Себастан Коу е кандидат.
68-годишният британец, двукратен олимпийски шампион на 1500 м, е изявен "защитник на женските дисциплини" в леката атлетика. Съвсем наскоро той обяви, че МОК вече трябва да поеме водеща роля в дебата за трансджендърите, вместо да позволява на всеки отделен спорт да определя собствените си правила.
"Запазването на почтеността в състезанията при жените е основен принцип на спорта лека атлетика и ние очакваме с нетърпение процеса на съвместна консултация с нашите ключови заинтересовани страни в тази област“, каза Коу в изявление по повод новите правила на WA.
Новите насоки на Световната атлетика, насочени към елитните, а не към масовите спортове, се появиха само дни, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед, забраняваща на транссексуални спортисти да се състезават в спортове за момичета в САЩ и препоръча на МОК да направи същото.