Без внос само София ще изяде БГ домата за 14 дни

Идеята търговските вериги да продават приоритетно български зарзават е безсмислена - родна продукция просто няма

Новини
14:06 - 14 Април 2020
1162
Без внос само София ще изяде БГ домата за 14 дни

Правителството вмени на търговските вериги задължението да  предлагат на клиентите си българска продукция от местни производители. Решението е опит да се тушира напрежението около реализацията на пресни плодове и зеленчуци, месни, млечни и други продукти след затварянето на откритите пазари заради коронавируса. То обаче е доста безсмислено, защото такава продукция просто няма, пише "Марица". 

От Българска асоциация на производителите на оранжерийна продукция /БАПОП/ напомнят, че през този сезон българското производство се свежда единствено до краставици, отскоро домати, марули, репички, зелен лук и зелен чесън. Към този асортимент има малки количества ранно зеле, както и късно зеле от миналата година. Последният оперативен анализ на Министерство на земеделието сочи, че до момента са реколтирани едва 20 ха /200 дка/ оранжерийни домати и 52 ха /520 дка/ оранжерийни краставици, като произведената продукция възлиза съответно на 167 тона и 1449 тона. Засадените площи със зеле са 30 ха /300 дка/.

Статистиката на потреблението показва, че само София ще изяде всички количества оранжериен български домат за две-три седмици. Още по-тревожна е ситуацията с полските зеленчуци. У нас такива почти не се отглеждат, а преработвателите от години не разчитат на родна суровина и внасят заготовки за лютеници и кетчуп от Китай. 

Търговските вериги често са обвинявани, че толерират вноса и не желаят да работят с българските производители. Те обаче обясняват, че за това си има пазарни причини - родните зарзавати са сезонни и се прибират за броени седмици в годината, а клиентите пазаруват съответните продукти ежедневно. У нас няма създадени действащи организации на производители, логистични бази и обща пазарна политика на земеделците от отделните сектори.

Въпреки милиардите, налети в българското земеделие под формата на инвестиционни субсидии от европейските фондове и директните плащания за обработване на площите, родните фермери са все така неконкурентни и не успяват да отговорят на изискванията на големите вериги. 

В нормална ситуация политиката на национален протекционизъм е забранена в ЕС, но извънредната ситуация с коронавируса позволява на правителството да вземе мерки, които да защитят родните фермери. Истината обаче е, че единствените потърпевши от затварянето на пазарите са производители на пресни зеленчуци и разсад, които нямат договори за изкупуване, ​​както и тези, които са в сивия сектор.

Масова практика обаче е, фермери, които предават продукцията си в хипермаркети, но не могат да изпълнят изискванията за количествена партида, да изкупуват ​стока от по-малки стопани. Това обаче не е решение за производителите и тук идва големият проблем за липсата на кооперативи, както е на Запад.

Там фермерът има ангажимент само да произвежда и не мисли за реализацията, коментират от Националната служба за съвети в земеделието. В България този модел дълго време не се приемаше, тъй като се свързваше с бившите ТКЗС-та и производителите не искаха да припознаят групите или организации на производители като по-добра възможност за производство и реализация. Едва след пускането на Мярка 9 „Учредяване на групи и организации на производители“ от ПРСР се наблюдава интерес. По данни на МЗХГ към януари 2020 г. признатите групи и организации на производители са 75 - при едва 5 преди няколко години. Интересът към мярката е от всички сектори в земеделието и  животновъдството, но все още не е дала реални пазарни резултати и агросекторът, когато става дума за производство на зеленчуци и плодове, е все така неконкурентен. 

Европейските субсидии изкривиха дълбоко българското земеделие, като ни превърнаха във фуражна страна. Сега очакваме да видим дали коронавирусът ще го изправи.