Без вода: Жители на Омуртаг блокираха пътя София - Варна

Хората са в постоянен режим, а проблемът им е от 30 години

Новини
14:18 - 26 Ноември 2022
3506
Без вода: Жители на Омуртаг блокираха пътя София - Варна

Жители на Омуртаг блокираха днес по обяд главния път София – Варна с искане за разрешаване на водната криза в града, предава БТА.

Това се случва след като омуртагчани живеят в условия на постоянен воден режим, който през последните четири месеца е драстичен, но не получават намеса на държавно ниво – така обоснова пред медиите протеста Магдалена Славова от гражданското обединение „Вода за Омуртаг“.

Oбединението инициира протест в центъра на града, на който жителите на общинския център изразиха желание за разрешаване на дългогодишния воден проблем. И днес те настояват за спешно и пълно финансиране от МРРБ за подмяна на цялата вътрешна водопроводна мрежа на Омуртаг. Както и за обявяване на обществени поръчки от държавата, а не от общината.

От обединението искат още пълен широкоспектърен анализ (включително поне 30 години назад) от държавата на водоснабдяването на общината, след което - изготвяне на стратегия, на държавно ниво, за осигуряване на функционален, дългогодишен и устойчив допълнителен водоизточник за Омуртаг. Друго искане е за директен надзорен контрол от държавата на усвояването на средствата и извършващия се се в момента проект и бъдещи такива за реновация на вътрешната водопроводна мрежа и други проекти, свързани с водоснабдяването на Омуртаг.

Кметът на общината Ешреф Ешрефов не участва в протеста, защото е извън града. Пред БТА той допълнил, че не е бил предварително информиран за организирането му. По думите му валежите от последната седмица са увеличили минимално дебита на водоизточника в сливенското село Кипилово. Това обаче не е достатъчно, за да бъде облекчен водният режим в града. Вода по чешмите си омуртагчани имат два пъти седмично.

В Омуртаг от началото на ноември до 13-ти този месец бе обявено бедствено положение заради безводието. Проблемът с водата за Омуртаг е дългогодишен. Причините за него са силно амортизираната вътрешна водопреносна мрежа и намалелият дебит във водоизточника край сливенското село Кипилово.