Библейски потоп заплашва Европа

Чака се ново велико преселение на народите заради климата

Актуални новини
17:17 - 25 Август 2021
6861
Библейски потоп заплашва Европа

Библейски потоп заплашва Европа, твърдят учени, цитирани от Би Би Си. Според тях вероятността от повторение на екстремните дъждове и наводненията, които удавиха Стария континент това лято, се е увеличила поради глобалното изменение на климата. В същото време руски климатолог предсказа глобална катастрофа след век. Владимир Рябов твърди, че затоплянето ще доведе до преселение на народите след 100 години.

Изследователи от групата World Weather Attributions казват, че е 9 пъти по-вероятно над Западна Европа да се изсипят поройни дъждове като тези в Германия през юли заради глобалното затопляне. Според тях валежите в този регион са станали с от 3 до 19% по-силни поради затоплянето, причинено от човешката дейност, посочва Би Би Си.

Учените изтъкват, че в Западна Европа подобни порои се появяват веднъж на 400 години, но поради продължаващото нарастване на емисиите на парникови газове и повишаването на температурите тези явления ще стават все по-чести.

През юли в Германия, Белгия и други части на Западна Европа проливни дъждове доведоха до опустошителни наводнения, при които загинаха над 220 души. Отнесени бяха коли и цели къщи.

Междувременно руският климатолог и доцент в Агротехнологичната академия Владимир Рябов заяви, че човечеството го очаква глобална катастрофа. Ако държавите не намалят емисиите на парникови газове, нивото на Световния океан ще се повиши с около пет метра за 100 години, съобщава “Лента.ру”.

Рябов обяснява, че увеличаването на нивото на Световния океан, дори с няколко метра, ще залее около 30 процента от земята, на която в момента живеят хората. Това ще бъдат най-гъстонаселените райони на планетата. Глобалното затопляне ще предизвика ново велико преселение на народите след един век, тъй като хората ще трябва да преместят жилищата и производството си, прогнозира експертът. По груби изчисления значително увеличение на нивото на Световния океан ще бъде забележимо през идните 30 години.

Нивото на Черно море също ще се промени, прогнозира климатологът. През 2050 г. ни чака “значително” покачване на нивото на Световния океан. Специалистът предупреждава, че и най-малките промени в климата могат да причинят сериозни и трудни последици за човечеството. Изменението на климата само с няколко градуса ще доведе до глобални промени, към които ще бъде много трудно да се адаптираме.

В същото време доцентът признава, че песимистичните прогнози могат да останат само предположения. Според Рябов много страни напоследък са стигнали до извода, че е необходимо да се намалят емисиите на парникови газове. Този проблем се обсъжда на най-високо ниво и се предприемат “доста сериозни стъпки” за решаването му.

Климатологът смята, че ако процесът на глобално затопляне се забави, тогава е възможно да се отложи времето на предполагаемата катастрофа със 100-300 години. Невъзможно е да се спре напълно изменението на климата, подчерта той.

Мисля, че усилията на човечеството в тази посока ще нарастват всяка година, защото всички хора и държави, независимо от политическите и икономическите цели и задачи, са заинтересовани да предотвратят това.

В този случай човечеството ще има повече време да се подготви за предстоящите промени.

Най-опасните страни в света  са Русия и Китай, тъй като държавите все още не са представили планове за декарбонизация, посочва Ройтерс. Салимул Хук, председател на експертна група, съветваща Форума на 48 държави, уязвими от климата, смята, че напредъкът на страните в борбата с глобалното затопляне трябва да се измерва с конкретни действия за намаляване на емисиите, а не с груби цели за в бъдеще. 

Същевременно за първи път в историята дъжд заваля на най-високата точка на ледената шапка на Гренландия – пореден обезпокоителен знак за глобалното затопляне, от което топенето на ледовете се увеличава. 

Валежът на заледения връх с височина 3216 метра е бил наблюдаван в продължение на няколко часа на 14 август на измервателен пункт на върха на покривката. Температурите са се задържали над нулата в продължение на 9 часа - нещо крайно необичайно.

Според датски учени, цитирани от Франс прес, явлението най-вероятно се дължи на климатичните промени.

“Това е екстремно събитие, което може би никога не се е случвало досега - казва Мартин Стендел, изследовател от Датския метеорологичен институт. - Вероятно това е знак за глобално затопляне.” Температурите са се повишавали над нулата на върха на покривката само 9 пъти през последните 2000 години.

Дъждът идва след лято, през което северната част на Гренландия преживя рекордно високи температури над 20 градуса. Тази гореща вълна е ускорила скоростта на топене на ледената покривка. С площ над три пъти по-голяма от тази на Франция, ледената шапка, покриваща Гренландия, блокира достатъчно вода, която може да повиши глобалното морско равнище с до седем метра.