Бирмингам удря всички в земята с нов стадион!

Съоръжението ще е за 3 млрд. паунда и за 62 000 зрители - с комини, които ще се виждат от 60 км

Спорт
13:24 - 21 Ноември 2025
526
Бирмингам удря всички в земята с нов стадион!

Това е изключително важен ден за феновете на английския Бирмингам Сити. Клубът публикува визуализации на своя нов стадион, който ще бъде част от огромен спортен комплекс. Строежът му ще погълне милиарди, което, очаквано, предизвика бурни емоции сред привържениците, и то не само тези на Бирмингам. Реакциите обаче далеч не са само положителни, като вниманието привлича един конкретен елемент от дизайна.

Бирмингам Сити в момента заема 11-о място в Чемпиъншип. Отборът отдавна не е бил част от елита на Висшата лига, като след изпадането си през сезон 2010/11 така и не успява да се завърне. През миналата година дори преживя ново падение, но експресно се завърна, печелейки първото място в Лига Едно през сезон 2024/25. Сега клубът търси нов път към възраждането на своята марка, а инфраструктурните му планове са наистина колосални.

В четвъртък следобед клубът официално представи визуализациите на новия си дом. Собственикът на клуба, Том Уагнър, е закупил имот в града с площ от 48 акра, където възнамерява да изгради цял спортно-развлекателен комплекс. Общата стойност на инвестицията е главозамайващите 3 милиарда паунда. Тази сума включва основния стадион, съоръжение за женския отбор, хотели, зони за отдих и цялата прилежаща инфраструктура.

Що се отнася до самия стадион, към момента той носи работното име "The Birmingham City Powerhouse", което ще бъде променено след намирането на титулярен спонсор. Съоръжението ще има капацитет от 62 000 зрители, подвижен покрив и един много отличителен белег – комини. Като част от конструкцията ще бъдат издигнати 12 високи тухлени комина, благодарение на които стадионът ще бъде видим от разстояние близо 60 километра.

Стадионът черпи вдъхновение от корените на региона Уест Мидландс. Неговото наследство се основава на индустрия, растеж и изобретателност – обясни собственикът на клуба Том Уагнър по време на официалната церемония.

Този доста нетипичен дизайн предизвика силни емоции сред футболните фенове, и то не само тези от Бирмингам. Мненията са силно поляризирани, а в интернет пространството не липсват иронични коментари. Някои от феновете оценяват препратката към индустриалната история на града и уникалността на проекта, но други не спестиха критиките си.

Ето някои от по-язвителните коментари в мрежата:

"Прилича малко на маса, обърната с краката нагоре."

"Това не прилича на стадион, а по-скоро на арена за битка с финалния бос в някоя игра."

"Какво ще организирате там? Игрите на глада?"

"Какво е това? Стадион за Куидич?"

Как ще изглежда всичко това в реалния свят, предстои да разберем. Очаква се обектът да бъде напълно готов за откриването на сезон 2030/31.