Бившият шеф на СРП и СГП Христо Динев напуска прокуратурата

Мотиви не бяха посочени

Новини
15:19 - 22 Юли 2020
3037
Бившият шеф на СРП и СГП Христо Динев напуска прокуратурата

Христо Динев напуска прокуратурата. Това се случва по-малко от месец, след като беше определен за временен ръководител на Специализираната прокуратура.

Динев е бивш районен и градски прокурор на София, а в последните години е редови обвинител в Софийската градска прокуратура.

Мотиви не бяха посочени. Прокурорската колегия го освободи от днес.

За временен ръководител на спецпрокуратурата бе определена Валентина Маджарова, която в момента е зам.-шеф там.

Още три оставки гласува днес Прокурорската колегия. Едната е на Даниела Начева от Специализираната прокуратура. Преди година Начева беше кандидат за шеф на СП, но впоследствие се отказа от участие поради лични причини. Преди две седмици тя подаде оставка и като заместник-шеф на спецпрокуратурата, а сега напусна съдебната система.

Другата оставка е на Цветомила Събинска, която до днес беше шеф на районната прокуратура във Враца. Тя също напуска системата.

Третата оставка е на следователката от СГП Росица Рускова-Петрова.

Прокурорската колегия отстрани за два месеца от длъжност обвинителя от Върховната касационна прокуратура Георги Асенов. Той е обвинен в хулиганство и унищожаване на чуждо имущество заради инцидент в болница в Плевен, разиграл се преди около две седмици. От държавното обвинение тогава казаха, че той се e държал арогантно, след като не бил допуснат до медицинското заведение, ударил със служебната си карта по лицето охранител в болница и счупил телефона на друг.

Асенов днес се яви на заседанието на Прокурорската колегия, където при закрити врати изложи своята теза за случилото се в Плевен. След като го изслуша, ПК на ВСС единодушно го отстрани от длъжност, като през времето, през което не е работа, той ще получава минимална работна заплата.

Георги Асенов беше задържан след инцидента, а прокуратурата поиска от съда да му наложи постоянен арест. Софийският градски съд, а по-късно и Софийският апелативен съд, обаче отказаха да му определят каквато и да е мярка за неотклонение. В мотивите си СГС заяви, че липсват достатъчно данни за извършено престъпление, а прокуратурата прилага двоен стандарт, защото за по-тежки престъпления не иска постоянен арест. САС потвърди определението на първата инстанция.

Очаквайте подробности