Бившият заместник на Мутафчийски: Паникьорите карат ковид зле

Проф. Георги Попов пак отрече ефикасността на наличните ваксини, вече не се прехласва и по ивермектина

Здраве
12:26 - 14 Април 2022
3739
Бившият заместник на Мутафчийски: Паникьорите карат ковид зле

Привидно контролираме ситуацията с COVID-19, но имам усещането за целенасочено оставяне на този по-лек вариант да обхване по-голяма част от населението, за да се създаде колективен имунитет. Хем го контролираме, хем сме оставили заболяването да протича в лекия си вариант и населението да бъде по-защитено от тежките мерки, които ги имаше в началото. Това каза инфекционистът проф. Георги Попов, който лекува първите случаи на заболели от вируса, цитиран от "България он еър". 

По думите му и тази епидемия минава през цикличност и вече сме в тази част, в която има намаляване на случаите, но за пълно изчезване едва ли може да се говори. 

"Твърде наивно е да вярваме, че вирусът се е изчерпал генетично и няма да има нови варианти, но като всяко вирусно заболяване, целта и на този вариант на COVID-19 не е да убива повече хора, а да се разпространява повече и да живее по-дълго време. Затова мисля, че минахме времето на тежките варианти като Делта, с повече смъртни случаи.

Сега, с Омикрон и подвариантите му, заболяването е доста по-заразно, боледуват доста повече хора, вкл. и преболедували, но протича по-леко. Наскоро имах пациент, който три пъти е боледувал от коронавирус - от Алфа варианта, от Делта и от Омикрон. Това за мен беше малка сензация, въпреки че самият аз съм боледувал два пъти", каза проф. Попов.

Той разясни, че първоначалното възлагане на надежди върху препарати като ремдесивир, хидроксихлорохин и ивермектин не се е оправдало. Самият той известно време лобираше за антипаразитния медикамент, но явно се е отказал от прилагането му. 

"В момента в България са разрешени 8 препарата за лечение на коронавирус – това са антивирусните медикаменти – ремдесивир, само за болничната помощ, с голямо нетърпение очакваме да дойде таблетната форма на препарата пакскловид (Пфайзер - б.а.), и моноклоналните антитела. В България разполагаме с три от моноклоналните антитела", уточни проф. Попов. 

Въпреки че бе част от НОЩ, ръководен от ексначалника му - ген. проф. Венцислав Мутафчийски, към днешна дата Попов не смята, че локдаунът от март 2020 г. е бил правилен. 

И хвърли бомба в ефира със следното:

"Когато човек е спокоен, позитивен, че всичко ще завърши добре, много по-бързо се възстановява. Такива болни оздравяват. Паникьорите, изплашените, го карат много тежко", сподели специалистът.

Какви ваксини ще са ефективни срещу всякакви варианти на вируса?

Според проф. Попов необходими са ваксини, които защитават не само срещу спайк протеина на COVID-19, а и срещу всички части на вируса, така ще се получи по-добра защита. 

Многопосочната информация за ваксините създава усещането, че съвременните генетични ваксини не са това, което ще помогне и затова много хора се отдръпнаха от ваксинацията, смята инфекционистът. По думите му появата на класическа ваксина би довела до по-голяма процент ваксинирани.

"Много ни се иска COVID-19 стане обикновена вирусна инфекция. Коронавирусът е хилядолетен вирус и е чакал да се появи човекът, за да каже "добре дошъл, ти ще ми бъдеш гостоприемник". Но се случи нещо интересно с него през годините - появата на варианти, които застрашават живота на хората. Тази възможност за взаимодействие между животинските коронавируси и човека трябва да бъде наблюдавана, защото е важно за недопускането на нови варианти", каза в заключение проф. Георги Попов.