Бизнесът очаква спад на цените на храните

Това стана ясно след разговорите на работодателските организации с кабинета

Новини
16:34 - 09 Февруари 2023
3061
Бизнесът очаква спад на цените на храните

Бизнесът очаква спад на цените на храните. Това стана ясно след среща на работодателските организации с кабинета „Донев”.

Разговорите бяха част от инициираните от премиера работни формати за обсъждане на ценообразуването при хранителните стоки и възможностите за намаляване на инфлацията. В срещата участваха представители на ръководствата на БСК, ССИ, АИКБ, БТПП, КРИБ, както и членове на служебното правителство.

Пред журналисти работодателските организации подчертаха, че са в добър диалог със служебната власт и са потвърдили, че за тях е приоритетно влизането на България в Еврозоната от 1 януари 2024 г.

„Това ще подобри бизнес климата, инвестиционния ръст и стандарта на живот на хората”, каза Васил Велев.

„Обединяваме усилията си в борбата срещу инфлацията. Има предпоставки и пазарът сам ще доведе дотам, че цените ще тръгнат надолу и то на месечна база в абсолютен размер. Но този процес трябва да се ускори, предвид амбициите за влизане в Еврозоната”, каза Велев.

Той уточни, че за това допринасят и компенсациите за високите цени на електроенергията.

„Програмата, която имахме миналата година за цените на електроенергията, помогна за това българската индустрия да отбележи най-голям ръст в ЕС. Този ръст спомогна за увеличение на доходите на хората.

Имаме най-висок ръст на разходите за труд в ЕС”, каза Велев.  

Той смята, че ще има естествен спад на цените.

„Възникват въпроси защо, след като тарифата за тока е по-ниска през януари, цените не са паднали? Това ще се случи, когато произведените миналия месец стоки, стигнат до магазина. Тоест - през март. Нашият призив е ускоряване на този процес за сметка на печалбите, за да получим резултат навреме и да не забавим влизането в еврозоната”, каза Велев.  

Преди това Цветан Симеонов от БТПП каза, че оценяват високо, че беше удължена мярката за компенсации. „Напомнихме на правителството, че това са компенсации, не помощи.

Това са пари, които веднъж са взети от бизнеса за тока. Само че мярката е до края на март и след това трябва да се помисли как да се удължи”,

каза Симеонов. Той също обясни, че са настояли да се ускори работата по европейските програми.

„По отношение на въвеждането на еврото обърнахме внимание, че са предназначени средства за обясняване на обществото на ефектите – положителни и отрицателни. Поели сме ангажимент да даваме гласност на това, което е полезно за бизнеса”, каза Симеонов и също поиска колкото се може по-бързо влизане в Еврозоната.

„Добре е да се разшири кампанията. Ще искаме и централната банка, и търговските банки, ще поканим и експерти от държави, които наскоро са го въвели, да чуем какви са трудностите, за да не ги допускаме и повтаряме тези слабости”, каза Симеонов.