БЛС подкрепя исканията на работещите в психиатриите

Здраве
12:44 - 19 Март 2025
635
БЛС подкрепя исканията на работещите в психиатриите

БЛС подкрепя справедливите исканията на колегите, работещи в психиатриите, за достойни възнаграждения и по-добри условия на работа. Оценката за труда им е оскърбителна и показва неглижиране на ключовата роля, която те имат. Заплащането им не отговаря по никакъв начин на огромното натоварване, на което са подложени и на отговорностите, които носят, съобщават от Български лекарски съюз.

Независимо от факта, че кадровата криза е всеобщ проблем за почти всички медицински специалности, психиатрията е една от най-засегнатите области, допълват още от БЛС.

Ето какво още съобщават от БЛС:

България е на последно място в ЕС по брой психиатри на 100 000 души населениe – едва 8, или над 3 пъти по-малко от Германия - страната в ЕС с най-голям брой психиатри.

Цялата психиатрична грижа у нас се крепи на 572 работещи колеги, а близо 300 от тях са над 61-годишна възраст. Младите кадри в специалността, тези до 40 години, пък са едва 37. И на този фон психичните заболявания бележат видим ръст през последните години.

За да запазим психиатричната грижа у нас, за да има колеги, които да се грижат за една от най-уязвимите групи в нашето общество трябва да инвестираме в тях, защото те са  най-ценният ресурс, който имаме. За да задържим лекарите си и да има интерес от страна на младите хора към тази специалност, възнагражденията трябва да бъдат увеличени, условията на труд значително подобрени, а перспективите за реализация и развитие ясни и привлекателни. В противен случай –  психиатричните болници ще се самозакрият поради липса на персонал, а хиляди пациенти – поставени в риск и оставени без медицинска помощ. Това би било заплаха и за цялото общество, съобщават още от БЛС.