БНБ получава 7,45 млн. лева дивидент от БМР

Управителят на Българската народна банка Димитър Радев взе участие в 95-ото Годишно общо събрание на Банката за международни разплащания (БМР), проведено в Базел, Швейцария. В събранието участваха управителите на централните банки – акционери в БМР.
В рамките на събранието акционерите одобриха годишния отчет за дейността на банката, заверените финансови отчети и разпределението на нетната печалба. В тази връзка беше прието решение за изплащане на дивидент за финансовата година 2024/2025 в размер на 380 специални права на тираж (СПТ) на акция.
На база притежаваните 8 000 акции, Българската народна банка ще получи дивидент в размер на 3 040 000 СПТ. При текущ обменен курс това представлява приблизително 7,45 млн. лева.
Изчислението е направено при ориентировъчен обменен курс от 1 СПТ = 2,45 лв. Точната левова равностойност подлежи на определяне към датата на превалутиране.
Българската народна банка е акционер в Банката за международни разплащания от нейното основаване през 1930 г.