Бомбена заплаха спря влаковете в Сърбия
Междувременно текат последните часове до момента, когато граждани ще се изправят срещу управляващите на протеста в столицата в Белград, насрочен от студентите за утре

Всички пътнически влакове в Сърбия са спрени заради бомбена заплаха, пишат местните медии.
"Докато компетентните държавни органи не извършат необходимите проверки, поради анонимен сигнал за поставени взривни устройства по всички железопътни линии и влакове, движението с жп транспорт по всички линии в страната е временно преустановено", съобщи на сайта си националната сръбска жп компания "Сърбиявоз".
"Молим пътниците да следят информацията чрез нашия сайт", се казва в съобщението без повече подробности.
Междувременно текат последните часове до момента, когато граждани ще се изправят срещу управляващите на протеста в сръбската столица в Белград, насрочен от студентите за утре, 28 юни. Напрежението от очакването какво ще се случи се усеща в медиите, социалните мрежи и разговорите между хората.
Денят на протеста съвпада с Видовден - християнски празник, натоварен със символика в сръбското национално самосъзнание.
На Косово поле през юни 1389 г. сръбският княз Лазар повежда безнадеждна битка с двойно по-голямата по численост турска войска. На бойното поле султан Мурад I губи живота си, но неговият син Баязид поема командването и обръща хода на бойните действия.
Вследствие княз Лазар е убит и според една от историческите тези християнските войски отстъпват с големи загуби и се предават, а според друга на Косово поле няма победител.
Видовден се свързва и с други значими за сръбския народ исторически събития, а според местните датата предпоставя и очакване за възможни нови важни събития за Сърбия.
В разговорния език Видовден ("И за теб ще дойде Видовден!") е денят на разплатата, моментът, когато справедливостта настъпва, макар и със закъснение.
Протестът в Белград започва утре в 18 часа местно време (19 ч. бълг. време) на площад в Славия под наслов: "Ще се видим на Видовден!".
Студентите поставиха ултиматум и поискаха на 28 юни до 21 ч. местно време, когато е планирано протестът да завърши, сръбският президент Александър Вучич да подпише указ за свикване на предсрочни парламентарни избори, като предупредиха, че в противен случай ще последват прояви на гражданско неподчинение.
Вучич категорично отказва, като многократно анонсира, че избори може да има след провеждането на световното изложение ЕКСПО 2027, тъй като то е значим проект за икономиката и имиджа на страната.
За първи път студентите поискаха провеждането на предсрочни парламентарни избори на 5 май, като обявиха, че те няма да се кандидатират, а ще подкрепят гражданска листа с кандидати, които имат обществен авторитет.
На 14 юни със съобщението "В града е навалица? Ще бъде още по-голяма. Всички в Белград на 28 юни" в Инстаграм протестиращите над седем месеца студенти, призоваха гражданите да излязат на улицата и да ги подкрепят.
От миналата седмица президентът, премиерът, министърът на вътрешните работи и директорът на Белградската полиция отправят предупреждения, че ще има арести, ако на утрешния протест се стигне до прояви на насилие и размирици.
"Призовавам всички да запазят спокойствие и предупреждавам да не бъдат нападани институции и служители на полицията. Надявам се, че всичко ще протече по мирен начин. Всеки, който извърши престъпление, ще бъде санкциониран", каза днес вицепремиеърт и министър на вътрешните работи Ивица Дачич, цитиран от сръбските медии.
Дачич уточни, че полицията ще се намеси в случаите, ако по време на протеста някой причини насилие над силите на реда, разбие или подпали сгради на институции или нападне други хора.
"Полицията със сигурност ще има силата да се противопостави на това. Когато казваме, че ще бъдем сдържани и ще реагираме само ако сме принудени, това е отражение на нашата сила", каза още Дачич.
Висшата прокуратура на Белград днес също напомни, че "като се има предвид, че през последните дни беше разкрита подготовка за организирани нападения над държавни институции, тяхното блокиране, както и други форми на планирано насилие, нарушаването на законовите разпоредби за обществения ред предполага наказателна отговорност за извършителите"
Днес по време на заседанието на Общинския съвет на Белград управляващи и опозиция се скараха заради предстоящата протестна акция в сръбската столица.
"Елате на протеста, терористите няма да бъдат там!", каза един от опозиционните съветници, акцентирайки върху мирния характер на събитието.
Още миналата седмица президентът Вучич обяви, че утре управляващите няма да провеждат контрапротест в Белград, защото искат да предотвратят директни сблъсъци.
В началото на годината, когато студентските протести бяха в разгара си, сръбският държавен глава избра натоварения със символика за сръбската национална идентичност Видовден, за да обяви окончателния формат и численост на ново надпартийно движение в страната. В последствие плановете на Александър Вучич се промениха.
А студентското движение, възникнало след трагедията в северния сръбски град Нови Сад на 1 ноември миналата година, когато загинаха 16 души след инцидент на жп гарата, се превърна в най-голямото предизвикателство в политическата кариера на сръбския президент.
Започналите тогава протести обхванаха цялата страна и прераснаха в масови. Уличният натиск предизвика политическа криза, след като тогавашният премиер Милош Вучевич подаде оставка заради побой с бейзболни бухалки над група протестиращи студенти в Нови Сад от привърженици на управляващата Сръбска прогресивна партия.
Парламентът избра нов премиер отново с мандата на Сръбската прогресивна партия, но начело на изпълнителната власт в страната застана безпартиен премиер, който няма опит в политическия живот.