Бостън Селтикс е на финал на Изток

Далас Маверикс е на крачка от последната битка на Запад в НБА

11:16 - 16 Май 2024
1203

Бостън Селтикс е първият финалист в Източната конференция в Националната баскетболна асоциация, след като тимът отстрани Кливланд Кавалиърс с 4-1 успеха.

„Келтите“ се наложиха над Кливланд с 113:98 (28:28, 30:24, 27:26, 28:20) в петия мач в серията между двата отбора, който се оказа и последен.

Във финала на Изток Бостън Селтикс очаква победителя от двойката Ню Йорк Никс – Индиана Пейсърс, към този момент нюйоркчани имат аванс от 3-2 победи срещу своя опонент.

За успеха на Бостън в мач №5 най-деен бе Джейсън Тейтъм, който остана на асистенция от трипъл-дабъл, след като завърши срещата с 25 точки, 10 борби и 9 завършващи подавания. Ал Хорфърд пък се отчете с дабъл-дабъл от 22 точки и 15 борби, докато Дерик Уайт добави 18 точки.

За Кливланд Кавалиърс Еван Мобли направи всичко по силите си да задържи своя тим в серията, вкарвайки 33 точки, но те се оказаха недостатъчни за „кавалерите“, които бяха без голямата си звезда Донаван Мичъл.

Далас Маверикс се наложи над Оклахома Сити Тъндър със 104:92 (24:22, 30:22, 25:23, 25:25) като гост в петия мач от серията между двата отбора от Западната конференция в Националната баскетболна асоциация. По този начин тексасци са на победа от това да елиминират лидера от редовния сезон още на полуфиналите на конференцията.

Двубоят започна изключително равностойно, а Далас успя да поведе с 24:22 в края на първата четвърт. Разликата в полза на Маверикс набъбна до 13 точки в средата втората част при 40:27, а Лука Дончич и компания водеха с 54:44 на почивката.

През третата четвърт Оклахома не успя да намали разликата, която почти през цялото време се задържа в двуцифрените измерения, а Далас водеше със 79:67 преди финалния период, като тексасци успяха умело да затворят мача.

Голямата звезда на Далас Лука Дончич избухна с трипъл-дабъл от 31 точки, 10 борби и 11 асистенции за успеха на своя тим, докато Кайри Ървинг добави 12 точки.

Шей Гилджъс-Алексадндър отново бе над всички за Оклахома със своите 30 точки, а Чет Холмгрен добави 13 точки.