Божията Премъдрост скара Турция и Гърция
Идеята на турския президент Реджеп Тайип Ердоган да превърне някогашната християнска базилика и настоящ музей „Света София” (Божия Премъдрост, б.ред.) в Истанбул в джамия, предизвика сериозно напрежение между Анкара и Атина. Двете страни и без това имат обтегнати отношения от десетилетия, но това предложение на Ердоган наля допълнително масло в огъня.
Храмът "Света София" има интересно минало. Той е построен като църква по време на Византийската империя и е бил главен храм на Константинополската патриаршия.
Първоначално издигната през 360 г., църквата е разрушавана на два пъти при обществени безредици. Съвременната сграда е построена през 532 – 537 г. при император Юстиниан I. Впечатляващо инженерно постижение за времето си, „Света София“ е смятана за най-яркия образец на византийската архитектура и оказва значително влияние и върху монументалната архитектура през османската епоха.
В продължение на близо хиляда години „Света София”, носеща името на Светата Премъдрост Божия, т.е на божествената страна на Исус Христос, е християнска черква.
В джамия църквата е превърната след завладяването на Константинопол през 1453 г. от султан Мехмед II. Твърди се, че именно там той лично е произнесъл първата ислямска молитва. След което близо 500 години сградата е молитвен дом на благочестивите мюсюлмани, като построени и минарета, а куполът на сградата е издигнат допълнително до височина от 56 метра.
По нареждане на основателя на съвременната Турска република Мустафа Кемал Ататюрк "Света София" отваря врати като музей през 1935 г. Чрез това свое решение той показва, че е решен да превърне някогашната Османска империя в светска държава. Като музей „Света София” всяка година привлича милиони туристи от цял свят.
Президентът Ердоган заяви преди два дни, че "Света София" може да бъде извадена от статута на музей и да бъде отворена за безплатни посещения като джамия "Света София". Той добави, че така, както туристите посещават прочутата синя джамия "Султан Ахмед", джамията "Сюлеймание", джамията "Фатих", така ще могат да посещават и "Света София".
В момента входът за „Света София” струва 60 турски лири.
Преди време, когато турски ултранационалистически и религиозни групировки поискаха някогашната византийска базилика да бъде превърната отново в джамия, турски съд отхвърли подобна възможност.
Вчера гръцкото правителство изрази несъгласие с изявлението на турския президент за превръщането на музея"Света София" в Истанбул в джамия.
"Това е не само един велик храм на християнството - най-големият в продължение на много векове - но той принадлежи и на човечеството. Той е признат от ЮНЕСКО като част от нашето световно културно наследство", изтъкна гръцкият външен министър Йоргос Катрунгалос.
"Така че всяко поставяне под въпрос на този статут е не само обида към чувствата на християните, но и обида към международната общност и международното право", добави той.