Британски учени: Извънземните се крият в паралелна вселена

Новини
12:59 - 19 Ноември 2024
1629
Британски учени: Извънземните се крият в паралелна вселена

Учени предполагат, че причината, поради която все още не сме открили извънземни, може да е, че те се крият в паралелна вселена. Екип на астрофизика Даниеле Сорини от университета в Дърам, предлага нова интерпретация на уравнението на Дрейк. Разработката им е публикувана в журнала Monthly Notices of the Royal Astronomical Society

Това уравнение, създадено от астронома Франк Дрейк през 60-те години на миналия век, се използва за оценка на броя на активните и откриваеми извънземни цивилизации в нашата галактика. То отчита множество фактори, като средния темп на формиране на звезди, потенциалния брой обитаеми планети и пропорцията от тях, която може да развие интелигентен живот.

Сорини и екипът му обаче предлагат да се преразгледа уравнението, като се вземе предвид възможността за паралелни вселени, които биха могли да бъдат по-благоприятни за развитието на интелигентен живот от нашата — смела

идея, която може да обясни защо все още не сме осъществили първи контакт.

Екипът на Сорини предполага, че някои вселени биха имали по-оптимална плътност на тъмната енергия — мистериозната субстанция, за която учените смятат, че ускорява разширението на вселената.

Те установили, че вселена, в която плътността на тъмната енергия позволява 27% от обикновената материя да се превърне в звезди, би била най-вероятна за развитие на извънземен живот. За сравнение, в нашата вселена този показател е едва 23%, което поставя нашата вселена в неблагоприятна позиция за развитие на живот.

"Изненадващо," казва Сорини в изявление за статията, "установихме, че дори значително по-висока плътност на тъмната енергия би била съвместима с живот, което предполага, че може да не живеем в най-добрата от вселените."

Разбира се, идеята, че извънземни се крият в мултивселената, звучи като сюжет за отчаяно продължение на филм от вселената на Marvel. Но Сорини и сътрудниците му я представят като опит да се съчетаят по-екзотичните импликации на съвременната физика с търсенето на живот извън Земята — и поне трябва да признаем, че това е интригуваща идея.

"Разбирането на тъмната енергия и нейното въздействие върху нашата вселена е едно от най-големите предизвикателства в космологията и фундаменталната физика," отбелязва Сорини.

"Ще бъде вълнуващо да използваме този модел, за да изследваме възникването на живот в различни вселени и да видим дали някои основни въпроси за нашата собствена вселена трябва да бъдат преосмислени," добавя съавторът, професорът по космология от Университета в Женева Лукас Ломбрайзер.

Трябва да отбележим, че макар все повече физици да подкрепят съществуването на тъмната енергия, тя остава теоретична концепция, която не е убедила всички.