Британският съд разреши екстрадицията на Асандж в САЩ
Той е в затвора във Великобритания, откакто беше арестуван
Основателят на Wikileaks Джулиан Асандж може да бъде екстрадиран в САЩ, където се сблъсква с обвинения, включително за хакерство, постанови съд в Лондон, предадоха световните информационни агенции.
Британски съд постанови по-рано тази година, че Асандж не може да бъде екстрадиран, заявявайки, че бил изложен на риск от самоубийство и самонараняване заради психическото му състояние, докато е в британски затвор.
САЩ обвиняват Асандж в заговор за хакване на правителствени компютри и нарушаване на Закона за шпионажа, след като WikiLeaks публикува множество поверителни военни и дипломатически документи през 2010 г.
Той е изправен пред 18 обвинения в САЩ.
Асандж живя години наред в посолството на Еквадор в Лондон, но Еквадор оттегли защитата си и той беше насилствено отстранен от посолството и арестуван през април 2019 г.
Тогава САЩ поискаха екстрадирането му.
Той е в затвора във Великобритания, откакто беше арестуван, след като беше осъден за нарушаване на условията за освобождаване под гаранция през 2012 г.
Асандж и неговият екип се борят срещу екстрадицията му в САЩ.
Министърът на вътрешните работи на Обединеното кралство Прити Пател сега ще реши дали Асандж ще бъде екстрадиран.
Разследване на Yahoo News установи, че ЦРУ е предложило планове за отвличане или убийство на Асандж на висши служители на Тръмп в администрацията на Тръмп, въпреки че плановете в крайна сметка не са били приети.
Годеникът на Асандж каза в отговор на решението в петък: "Как може да бъде справедливо, как може да е правилно, как може да е възможно да се екстрадира Джулиан в същата страна, която е планирала да го убие?"
Правозащитната организация Amnesty International разкритикува решението в петък.
Групата многократно се изказва против възможността Асандж да бъде екстрадиран в САЩ, като преди това заяви, че "Непрекъснатото преследване на американското правителство срещу Джулиан Асандж за публикуването на разкрити документи, включващи възможни военни престъпления, извършени от американската армия, не е нищо друго освен пълно... мащабно посегателство върху правото на свобода на изразяване."