Бундестагът гласува поискания от канцлера Шолц вот на доверие

На практика предизборната кампания вече е в ход

ЕС
11:29 - 16 Декември 2024
799
Бундестагът гласува поискания от канцлера Шолц вот на доверие

Канцлерът Олаф Шолц днес е изправен пред вот на доверие в германския парламент, който се очаква да загуби, а това ще проправи пътя към произвеждането на предсрочни избори през февруари в страната с най-голямо население и най-голяма икономика на Европейския съюз, предаде Асошиейтед прес.

Трипартийно коалиционно правителство на Шолц се разпадна на 6 ноември, когато канцлерът уволни финансовия си министър поради дълго продължил спор за това как да се съживи стагниращата германска икономика, а политическата сила на министъра напусна коалицията.

След това лидерите на няколко големи партии стигнаха до единодушие, че парламентарните избори трябва да се произведат на 23 февруари – седем месеца по-рано от първоначално планираното. Конституцията на Германия след Втората световна война не позволява на долната камара на парламента да се саморазпуска, така че е необходим вот на доверие, за да се пристъпи към предсрочни избори.

Социалдемократите на Шолц имат 207 места в Бундестага и се очаква да гласуват за канцлера. Коалиционнита им партньори – Зелените, имат 117 депутати и планират да се въздържат. Това би трябвало да означава, че Шолц няма да получи мнозинство от 367 гласа в 733-местната камара, необходимо за спечелване на вота на доверие.

Ако Шолц загуби, президентът Франк-Валтер Щайнмайер ще трябва да реши дали да разпусне Бундестага. Щайнмайер, който миналия месец заяви, че "тази страна се нуждае от стабилно мнозинство и от правителство, което е способно да действа", има 21 дни, за да вземе това решение. След като парламентът бъде разпуснат, изборите трябва да се произведат в рамките на 60 дни.

На практика предизборната кампания вече е в ход.

Когато официално поиска вота на доверие в сряда, Шолц заяви, че избирателите "ще решат на изборите как да отговорим на големите въпроси, пред които сме изправени“.

По думите му те включват това дали Германия ще реши да "инвестира силно в нашето бъдеще“, да осигури работни места и да модернизира промишлеността си, да запази стабилни равнища на пенсиите и да "се приближи към справедлив мир в Украйна, без Германия да бъде въвлечена във войната". Федералната република се превърна в най-големия военен доставчик на Украйна в Европа, но Шолц също така отказа да достави крилати ракети с голям обсег "Таурус" поради опасения от ескалация на войната с Русия, припомня АП.

Проучванията на общественото мнение показват, че партията на Шолц изостава от основния опозиционен блок ХДС/ХСС на Фридрих Мерц. Вицеканцлерът Роберт Хабек, чиито Зелени са по-назад, също е кандидат за висшия пост.

Крайнодясната партия "Алтернатива за Германия", която се радва на високи резултати в социологическите проучвания, издигна Алис Вайдел за свой кандидат за канцлер, но няма шанс да получи поста, тъй като другите партии отказват да работят с нея, посочва АП.