Бунтът срещу данъците в Кюстендил продължава
Жители на Кюстендил се събраха на пореден протест пред сградата на общината, докато течеше сесията на Общинския съвет. Поводът е драстично увеличените размери на местните данъци и такси.
Те бяха вдигнати в края на миналата година. Така за 2023 г. данък сгради скочи от 1.4 на 2.5 промила, данък "придобито имущество" - от 2 на 2.5 промила, а "данък МПС" с 47% средно за различните класове автомобили.
Такса смет също беше драстично увеличена от 1.4 на 3.5 промила за живеещите в града и на 9.5 промила за селата, където сметосъбиращите машини минават веднъж в месеца, а понякога и по-рядко.
Така от края на миналата година кюстендилци периодично протестират още преди съветниците да гласуват новите, по-високи местни данъци, но без успех.
Преди началото на днешното заседание, общински съветници, които не подкрепиха предложението на кмета Петър Паунов за вдигането на местните данъци, се срещнаха с протестиращите. Те им обясниха, че на този етап решението на Общинския съвет не може да бъде прегласувано и ще остане валидно за 2023 г.
Недоволните заявиха, че ще призоват да не се плащат данъците и таксите за тази година, а само тези за автомобилите, за да могат хората да ги ползват.
Представители на протестиращите бяха допуснати до заседанието на Общинския съвет, но там бяха призовани да изчакат края му, за да бъде отговорено на въпросите им.
На въпросите на участниците в протеста вече е отговорено по време на организирана от общината дискусия през миналата седмица, каза кметът на града Петър Паунов. Той допълни, че те са наясно, че за тази година няма законов вариант данъците и таксите да бъдат променени.
Паунов съобщи, че днес е бил погасен облигационният заем на община Кюстендил, като това е станало с приходите от продажбата на едноименния общински хотел.
През 2011 г. общината изтегли кредит в размер на 6.5 милиона евро за изграждането на здравен център за долекуване. Той беше направен, но така и не бе пуснат в експлоатация, след като не бе дставено нужното медицинско оборудване и не бяха сформирани медицински екипи. Парк-хотел "Кюстендил", който беше част от здравния център и бе продаден от общината преди няколко месеца за 7 млн. лева.
Обслужването и харченето на облигационния заем беше съпътствано от постоянно напрежение. Предизвикана бе и проверка от екипи на Агенцията за държавна финансова инспекция, материалите бяха внасяни и в прокуратурата.
Наскоро община Кюстендил тегли нов заем от 8 милиона лева за изплащане на санкции към РИОСВ, наложени заради липсата на модерно депо за отпадъци.
Кметът Петър Паунов съобщи още, че на следващо заседание Общинският съвет ще гласува предложението му за фирма, която да изгради фотоволтаичен парк на общински терен.
Тогава ще се гласува и оператор за изградената инсталация за третиране на битовите отпадъци.