Царят се сбогува с монархист номер 1 Христо Куртев (СНИМКИ)
Дионисий опя в храма "Света София" най-известния българин в Париж

Симеон II, съпругата му доня Маргарита и редица общественици се сбогуваха днес с Христо Куртев - емблематичен представител на българския монархически кръг, който почина преди дни на 81 години. Опелото бе отслужено в древната столична църква "Света София" от архимандрит Дионисий, който се покая и отново получи от Светия Синод правото да служи.
Симеон II пали свещичка за Бог да прости
В храма дойдоха и ген. Румен Ралчев - виден масон и Велик приор на Ордена на Рицарите Тамплиери в България, светският хроникьор Иван Тенев, близката приятелка на Христо Куртев - Мария Конакчиева - дългогодишно пресаташе на Френския културен институт в София, дипломати, някогашни депутати от НДСВ.
Христо Куртев помогна на цар Симеон II да се върне в България. Куртев бяга в Париж през 1965 г., когато е на 24 години. Работи като докер, мие коли, за да се издигне до най-висшето общество във Франция.
Дионисий отслужи опелото на Христо Куртев
Пътят му към Западна Европа започва през 1965 г. Преди това обаче следва икономика, както и театрознание във ВИТИЗ.
„В продължение на години в съзнанието ми се трупаха негативни настроения против режима и те завладяха мисълта ми. Естествено, по-голямо значение имаше и атмосферата в семейството ми. Баща ми лежа в затвора няколко години, защото беше обвинен в подривна дейност - помогнал финансово братовчед си и още неколцина да напълнят една манерка с взрив, която хвърлили срещу паметника на Сталин в столицата. Освободиха го през 1956-а, след като Сталин умря“, разказваше Куртев.
Румен Ралчев и Иван Тенев си взеха последно сбогом с Куртев
И един прекрасен ден през 1965 г. той бяга във ФРГ, а по-късно се отзовава във Франция, където завършва филмова режисура. Работи във френската телевизия като асистент и директор на продукция, после в компютърната фирма „Сема метра“. Създава и своя пътническа агенция.
Голямата мечта на Христо Куртев е да се върне в България и той я постига след демократичните промени през 1989 г., като първо възстановява царския автомобилен клуб. През 1991 г. основава Федерация „Царство България“. Помага на Симеон II да се върне в България. Още през 1991 г. Куртев и водените от него монархисти започнаха да повдигат темата за отмяна на референдума, с който през 1946 г. България става република.
През 1996 г. той е един от първите хора, посрещнали Симеон II при първото му завръщане в България, след като царят е изгонен като дете от страната 50 години преди това. През 2001 г. Куртев бе и сред двигателите на завръщането на Симеон Сакскобургготски за постоянно в България и включването на царя в българската политика.
През целия си живот Куртев, който бе инициатор на Парижкия бал в София, е смятан за един от най-елегантните джентълмени на Запад. Той пренесе този френски финес и в България. Както във Франция, така и в родината си, монархистът бе заобиколен от красиви и интелигентни жени. С част от тях го свързваше не само искрено приятелство, но и любовни приключения. През последните 30 години от живота си човекът, отраснал на жълтите павета, прекарваше времето по равно в Париж и София.
Снимки: Светломир Стоянов