Чавдар Христов от КНСБ: Има масово неуважение към работното време на служителите

Нарушенията по здравословни и безопасни условия на труд са най-големият брой констатирани нарушения

Новини
12:25 - 02 Юли 2019
2168
Чавдар Христов от КНСБ: Има масово неуважение към работното време на служителите

Извънредният труд за един работник да се повиши от 150 на 300 часа годишно - това обсъжда работна група за промени в Кодекса на труда в социалното министерство.

На дискусия, организирана от КНСБ и фондация "Фридрих Еберт" за работното време, синдикалистите обаче настояха това увеличение на извънредния труд да стане само чрез колективно трудово договаряне на отраслово и браншово равнище.

Националният секретар на КНСБ Величка Микова обясни: "В момента в Българския кодекс на труда извънредният труд не може да надвишава повече от 150 часа, като 30 часа дневен или 20 часа нощен труд през един календарен месец, 6 часа дневен или 4 часа нощен през една календарна седмица и 3 часа дневен или 2 часа нощен труд през два последователни работни дни".

В редица сфери като търговия, ресторантьорство и транспорт не се спазват ограниченията за работното време, съобщиха още от синдиката.

Целта е на форума да бъдат обсъдени промените в Кодекса на труда, с които да се ограничат злоупотребите с извънредното работно време и сумираното му изчисляване. Ще бъдат дискутирани и възможностите за полагане на извънреден труд според законовите правила - ограничения, забрани и допустимост. Във връзка със съчетаването на професионалния и личния живот ще бъдат обсъдени възможностите, които предоставят в тази връзка отделни форми на организацията на работното време - отпуските и почивките.

"В центъра на вниманието ни е това, че започва едно масово неуважение към работното време и към свободното време на работниците и служителите. И това е ефект от липсата на работна ръка. Като няма кой да работи, този, който е нает, ще работи двойно повече, защото иначе няма как. Затова крайъгълният камък на нашите дискусии и спорове е това сумирано отчитане на работното време – един режим, през който може да се полага извънреден труд, да се работи събота и неделя и през който се ощетява човекът и неговото свободно време. Масово прибягват към такъв подход, още по-лошо, че той влезе в Закона за държавния служител без никакво основание. Нарушенията по здравословни и безопасни условия на труд са най-големият брой констатирани нарушения", каза в предаването на БНТ "Преди всички" вицепрезидентът на КНСБ Чавдар Христов.

"В нашето законодателство от години наред търпим отклонения от стандартите на Международната организация на труда и от стандартите от една директива на Европейския съвет за работното време. И те са все в посока сумираното отчитане, което трябва да бъде в непрекъсваеми производства", допълни той.