Чехия спря напълно вноса на руски петрол

След пускането на разширен петролопровод от Западна Европа Чехия за първи път в историята си стана напълно независима от руския петрол, заяви министър-председателят Петър Фиала.
Чeхия, член на ЕС и НАТО с население от 10,9 млн. души, подписа споразумение за разширяване на Трансалпийския тръбопровод (TAL) от Италия през 2023 г., година след като Русия нахлу в Украйна.
Тя използваше руски петрол до спирането на доставките по тръбопровода "Дружба“ в началото на март, два месеца след приключването на разширяването на ТАL.
"Първите увеличени доставки пристигнаха вчера“,
заяви Фиала, цитиран от АФП.
"За първи път в историята Чехия е напълно снабдена с неруски петрол по западния маршрут“, добави той.
След нахлуването на Москва в Украйна през февруари 2022 г. 27-те държави от Европейския съюз пристъпиха към прекратяване на зависимостта си от руски изкопаеми горива.
ЕС забрани вноса на повечето петролни продукти от Русия, но "Дружба“ беше изключена, тъй като Чешката република имаше малко други възможности.
Чешката република вече напълно се отказва от руския газ и очаква тази година да спре да използва руски уран за двете си атомни електроцентрали.
Разширеният тръбопровод TAL ще доставя до осем милиона тона петрол годишно, което "спокойно ще покрие потреблението на Чешката република“, посочи Фиала.
TAL доставя петрол от италианското пристанище Триест до Южна Германия, където се свързва с тръбопровода IKL до Чехия.
Петролопроводът "Дружба“ е пуснат в експлоатация през 60-те години на миналия век, когато бивша Чехословакия - включваща днешните Чешка република и Словакия - е част от съветския блок.
TAL е собственост на консорциум от осем петролни компании, сред които чешката държавна компания Mero и световните гиганти Shell, Eni и ExxonMobil. |