Черните щъркели отлитат на юг чак през октомври

Черните щъркели, които са с природозащитен статут, ще излетят на юг последни, съобщи пред БТА за миграцията на редкия вид експертът в Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) Михаил Илиев.
По думите му, щъркелите с черна окраска пристигат първи в родните гнезда при пролетната миграция, а ще се съберат отново за дългия път към Африка през втората половина на септември - дори към началото на октомври. Птиците от този вид зимуват в по северните ширини на топлия континент и миграционният им път в двете посоки е по-кратък с 2000-3000 километра, обясни експертът защо "графикът" им е по-различен.
Единични двойки черни щъркели, които обичат риба и обитават влажните зони, се срещат и в Добруджа - по Суха река, край селата Одринци и Ботево, добави експертът - добър познавач на птичия свят в региона. Михаил Илиев коментира, че миграцията на белите им родственици, чийто пик е отбелязан на 20-21 август, продължава без драматични произшествия.
Напоследък североизточните ветрове са изтласкали ятата от Черноморското крайбрежие към Провадия, Тервел и други землища във вътрешността. В последните два дни в района на добричкото село Дебрене орнитолозите са засекли около 20 000 бели щъркели. Природозащитниците смятат, че до 5 септември ще се сбогуваме с любимите птици с надеждата вятърът да им бъде попътен.
При тазгодишната есенна миграция има загинали 12 щъркели от токов удар в района на село Поручик Денково, община Добричка, където електрическите стълбове са железни и трябва да се обезопасят, заяви Михаил Илиев. Той добави, че БДЗП вече е подало сигнал до енергийната компания за инцидента.
В края на миналото лято късо съединение по мрежата овъгли 60 птици в землището на добричкото село Стожер, припомни експертът като посочи,че след обезопасяване на съоръженията в района щъркеловите ята повече не са дали нито една жертва.