Червен картон от ВСС: Палавият съдебен инспектор, задявал камериерки, е аут от следствието
Съдиите отсякоха, че Александър Мумджиев няма нравствени качества, заради пиянските изцепки
![Червен картон от ВСС: Палавият съдебен инспектор, задявал камериерки, е аут от следствието](https://lupa.bg/f/news/b/337/9c3bf763a747ba8eeb177d1364e43028.jpeg)
Патилата на съдебния инспектор Александър Мумджиев нямат край. Юристът получи червен картон от прокурорската колегия към ВСС – отказ да бъде възстановен като следовател в столичното следствие, въпреки молбата му.
Мумджев е ударен по един от основните критерии на Кодекса за етично поведение на българските прокурори и следователи – не притежава необходимите нравствени качества, за да бъде възстановен като следовател в Софийската градска прокуратура.
Същата позиция зае и Комисията по професионална етика към ВСС.
Решението на колегията обаче не е окончателно и подлежи на обжалване в срок от 14 дни.
Ето каква е и колоритната история на Мумджев – през май 2024 г., в хотел във Враца, по време на командировка, инспекторът е бил пиян и е отправял неприлични предложения и сексуални намеци към камериерки и сервитьорка.
Служителите се обърнали към полицията, местната прокуратура също извършила проверка. Персоналът на хотела споделил, че Мумджиев бил почти постоянно пиян, държал се непристойно като отправял и сексуални намеци, обяснявал, че е властта и такива като него имало само 10 човека в България, казвал, че е велик, че познава министри и много важни хора в държавата, към някои служители се държал „като с роби“.
Мумджиев беше задържан за кратко, а прокуратурата започна разследване за извършването на непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото като е отправял обидни думи към персонала
И.ф. главният прокурор Борислав Сарафов се намеси в случая, като изпрати доклад с „данни за непристойно, срамно и силно уронващо престижа на съдебната власт поведение на Александър Мумджиев“ на парламента, Прокурорската колегия и на главния инспектор Теодора Точкова.
В официална позиция ИВСС се разграничи от поведението на Мумджиев и поиска от Народното събрание неговото освобождаване. Инспекторатът го предложи за освобождаване, като изтъкна, че поведението му е несъвместимо със заеманата длъжност, накърняващо престижа на съдебната власт.
На 17 май Мумджиев депозира оставката си в парламента. Подава и заявление до главния инспектор на ИВСС за прекратяване на трудовото му правоотношение.
Молбата на Мумджиев за въстановяване като следовател трябваше да бъде разгледана, но ВСС не го откри, за да му връчи доклада от проверката по случая във Враца.
Наред с това обаче Мумджиев поиска да се върне на работа в съдебната система като следовател, какъвто беше преди да бъде избран за инспектор.
На 22 май Прокурорската колегия възобнови административното производство по възстановяването на Мумджиев във връзка с постъпилата от него молба за възстановяване.
Кадровиците обясниха и защо се налага това. На 22 декември 2023 г. те взимат решение за възстановяването на Александър Мумджиев като следовател, считано от датата на встъпване на новите инспектори.
Влезлите в сила промени в Конституцията на 26 декември обаче работят срещу Мумджев - според тях (чл. 132а, ал. 4) „след приключване на мандата инспекторите не могат да заемат длъжностите съдия, прокурор и следовател в продължение на две години и могат да се пенсионират по ред, определен със закон“.
На 5 юни Мумджиев представя молба, с която оттегля искането си за възстановяване като следовател.
Тогава кадровиците взеха три решения – приеха за сведение писмото с оттеглената молба, отмениха решението си от 22 декември 2023 г. за възстановяването на Мумджиев от датата на встъпването на новите инспектори и отказаха да го върнат на работа като следовател.
Мумджиев оспорва решението пред ВАС и тричленен състав на съда уважи жалбата му срещу отказа да бъде възстановен.
ВАС изтъква, че към вземането на решението на ПК тази чл. 132а, ал. 4 от Конституцията е била действащо право и е обявена за противоконституционна през юли 2024 г.
Тричленният състав на ВАС приема, че при прогласена противоконституционност на атакувана конституционна разпоредба, след влизането в сила на решението на Конституционния съд, тя става неприложима, тъй като „по отношение на заварените от решението на КС неприключени правоотношения и правоотношенията, предмет на висящи съдебни производства, противоконституционният закон не се прилага“. ВАС се мотивира, че в такива случаи съдът решава спора, позовавайки се пряко на Конституцията, когато това е възможно, както и чрез аналогия на закона и аналогия на правото. Обратното би обезсмислило спирането на производството, но това, което е по-важно – би означавало, че съдилищата не зачитат решението на Конституционния съд, следователно и върховенството на самата Конституция“, казва ВАС.
И допълва, че върховенството на Конституцията и нейната пряка приложимост са принципите, които обвързват и задължават съдилищата да не приложат чл. 142, ал. 1 АПК в случаите, в които материалният закон, който е действал към момента на издаването на административния акт и който е предмет на спора пред съда, е обявен за противоконституционен, докато процесът е висящ и е бил спрян до произнасянето на Конституционния съд.
В крайна сметка, чрез тълкуване, върховните съдии отхвърлят жалбата в частта, в която е отменено влязлото в сила решение от декември 2023 г. за възстановяване на Мумджиев като следовател.
В тази връзка ВАС изяснява дали може да бъде отменен влязъл в сила индивидуален административен акт, в случая възстановяването на Мумджиев като следовател. Отговорът е – да, може, при възникнали нови обстоятелства, които в конкретния случай са налице. Като такива съдът посочва докладът за поведението на Мумджиев във Враца, в който се съдържат данни, че той не отговоря на изискванията на етичния кодекс.