Чешкият президент съди премиера - не го включил в делегацията за срещата на върха на НАТО

Новини
17:27 - 23 Юни 2026
708
Чешкият президент съди премиера - не го включил в делегацията за срещата на върха на НАТО

Чешкият президент Петър Павел е завел дело срещу премиера Андрей Бабиш, след като не го включи в делегацията за срещата на върха на НАТО, която ще се проведе в Анкара на 7 и 8 юли, предаде "Политико".

Делото за компетентност, което беше заведено в Конституционния съд на Чехия, иска яснота относно това кой има правомощията да решава дали държавният глава може да присъства на срещата на върха на НАТО. Съдът трябва да разгледа въпроса по време на пленарното си заседание, което ще се проведе на 24 юни.

Според Павел, с опита си да го изключи от делегацията за срещата на върха на НАТО, премиерът му "ограничава ролята, предоставена му от Конституцията".