Чикунгуня стигна и до Румъния
Регистрираха първи случай на заразен с вируса
В Румъния регистрираха първи случай на заразен с вируса чикунгуня. Заразеният е 50-годишен мъж, завърнал се наскоро от Африка. Това предаде БТА, позовавайки си на медията Диджи24.
Болестта се предавана чрез ухапвания от комари. Тя е характерна за Африка и Южна Америка. Среща се изключително рядко в Европа.
Управителят на Националния институт по инфекциозни болести "Матей Балш" в Букурещ Адриан Маринеску посочва, че вирусните инфекции като чикунгуня могат да се проявят в леки или асимптоматични форми, но хората с отслабена имунна система могат да развият тежки, животозастрашаващи форми. По думите му симптомите са подобни на тези на обикновена вирусна инфекция или грип.
Той предупреди, че ако не се лекува правилно, вирусът чикунгуня може да доведе до сериозни усложнения като сепсис и увреждане на множество органи. Маринеску подчерта, че болестта не се предава лесно от човек на човек.