Чудо! Мъж с Паркинсон проходи отново след 25 години
В Швейцария представиха революционна невропротеза
Дългогодишен пациент с болестта на Паркинсон, Марк Готие, на практика бе затворен в дома си, докато не стана първият човек, получил нов имплант, проектиран в Швейцария, който чувствително подобри способността му да ходи.
63-годишният Готие получи невропротеза в университетската болница в Лозана включваща електродно поле, поставено върху гръбначния му мозък. В комбинация с генератор на електрически импулси под кожата на корема му, устройството стимулира гръбначния му мозък, за да активира мускулите на краката.
"Това промени живота ми, защото вече съм независим", каза Готие, родом от френския град Бордо, докато седеше с лекарите си в болницата в Лозана. "Мога да напусна дома си, да изпълнявам задачи. Дори ходя пеша.",каза мъжа.
Паркинсон е дегенеративно неврологично заболяване, характеризиращо се със симптоми като треперене, скованост и затруднено равновесие и координация. Честотата на заболяването се е удвоила през последните 25 години според Световната здравна организация. Глобалните оценки показват, че повече от 8.5 млн. души са страдали от болестта през 2019 г.
Грегоар Куртин, един от лекарите, ръководещи проекта, каза, че електрическите импулси, подадени на гръбначния мозък на Готие, са му позволили да ходи по начина, по който би го правил и без болестта. "Ние силно вярваме, че много хора могат да се възползват от тази терапия", каза Куртин, професор по неврология в Швейцарския федерален технологичен институт, Университета в Лозана и Университетската болница в Лозана.
63-годишният Марк Готие с лекарите в Лозана
Публикувани в списанието Nature Medicine в понеделник, констатациите на екипа на Куртин от изследователския център NeuroRestore предполагат, че технологията може да се използва по-широко при пациенти с напреднал Паркинсон, повечето от които страдат от инвалидизиращи проблеми с мобилността.
Дейв Марвър, главен изпълнителен директор на Onward Medical, който проектира импланта, каза, че макар устройството да е подобно на имплантируемите дефибрилатори и устройствата, използвани за управление на болката, то е уникално в способността си да се насочва към гръбначния мозък по специфичен и гъвкав начин.
"За системата на здравеопазването тя ще изглежда и ще се чувства позната, но ще предлага терапия, която не съществува днес", каза той.
Екипът на Куртин планира да проведе клинични тестове на 6 нови пациенти през следващата година. "С тази терапия, ако хората могат да придобият повече увереност и да излизат, да имат по-добри социални взаимодействия и да правят повече неща, това е огромен плюс в ежедневните им дейности и качеството на живот", каза Жослин Блох, неврохирургът, извършил операцията на Марк Готие.