ЦИК изпусна срока да обжалва решението на съда срещу общото отчитане на гласовете (обзор)

Топ
17:38 - 27 Февруари 2023
2882
ЦИК изпусна срока да обжалва решението на съда срещу общото отчитане на гласовете (обзор)

ЦИК ще обжалва решението на Софийския административен съд, решиха членовете на Централната избирателна комисия. Това бе изводът от днешното заседание на комисията, но в крайна сметка комисията изпусна срока да го направи и сега ще трябва да се съобрази със съда.

Цветозар Томов, който хвърли оставка като говорител на ЦИК след решението за общата графа, този път настоя решението на съда да не се обжалва. 8 души - представителите на "Демократична България", "Изправи се! Мутри вън!", "Има такъв народ" и БСП го подкрепиха, но това не бе достатъчно. По закон, за да мине дадено предложение, трябват гласовете на две трети от членовете ѝ или поне 10 от 15 души. Липсата на мнозинство за решението обаче го остави висящо. А срокът за подаване на жалба бе днес в 17 часа.

По-рано юрисконсултите на комисията бяха заети, а членове на комисията от ГЕРБ поискаха време, за да се запознаят с мотивите. Така се стигна до гледане на точката по време на второто за деня заседание на ЦИК.