Циститът се обажда през зимата

В основата на заболяването е бактерия, но има и много други отключващи фактори

Здраве
16:35 - 21 Ноември 2024
7195
Циститът се обажда през зимата

Около 50% от жените страдат от цистит в даден момент от живота си. При едни той идва през няколко месеца, а при други – веднъж на 10-15 години. На този факт обръщат внимание уролозите в началото на зимата.

Циститът е възпаление на пикочния мехур, което се причинява от бактерия. Той създава сериозен дискомфорт на дамите, защото е съпроводен от пареща болка и често уриниране. Леките форми на заболяването могат да отшумят бързо след самолечение с подходяща хранителна добавка. Ако пациентката обаче се забави, състоянието й може да се влоши, а инфекцията да засегне дори бъбреците. Ето защо лекарите съветват жените да са добре запознати с факторите, водещи до цистит. Така няма да им се наложи да изпитват неприятна болка и да се лекуват по коледно-новогодишните празници.

Слаб имунитет

Всеки спад в имунитета създава идеални условия за всевъзможни инфекциозни заболявания. Според специалистите до отслабване на защитата на организма се стига при силни и продължителни нива на стрес, преди менструален цикъл, по време на бременност, заради нефрологични или гинекологични проблеми, полово предавани инфекции и т.н. А всяко простудяване в гореизброените случаи може да е фатално, когато по някаква причина имунитетът е по-слаб. Затова специалистите съветват дамите да си пазят кръста, таза и краката през зимата.

Дефицит на естроген

Промените в лигавицата на влагалището и пикочния канал, които настъпват при дефицит на естроген, увеличават риска от цистит, категорични са лекарите. По думите им това се случва при честа употреба на неподходящи контрацептивни методи. С цел да се предпазят от нежелано забременяване, много дами прибягват до таблетките антибебе. Ако това се комбинира с някакво леко възпаление на органите в малкия таз или заболяване на бъбреците, циститът е почти гарантиран.

Лоша хигиена

Препоръчително е дамските превръзки и тампоните да се сменят възможно по-често. Освен това необходимо е при тоалет на гениталиите, движенията да се извършват от вагината към ануса, в противен случай е много вероятно да се пренесе Ешерихия коли (E.coli) и инфекцията да се разпространи и в пикочния канал и мехура. Има щамове E.coli, които са изключително устойчиви, попаднали върху епителната тъкан на органите на отделителната система.

Неподходящо бельо

Добре би било дамите да внимават какво бельо носят. Според специалистите типът „стринг“ (по-известно като прашки) значително спомага придвижването на E.coli от областта на ануса към вагината. Опасността е подобна и при носенето на бикини от синтетични тъкани, както и на дрехи, които се впиват в тялото (като клинове, бодита с долно закопчаване или твърде тесни панталони). Боксерките от памук са за предпочитане.

Задържане на урина

Когато пикочният мехур се поддържа постоянно пълен, това води до разтягането му и загуба на еластичността му. Вредни са и честите посещения на тоалетната вследствие на стрес, които също могат да намалят защитните сили на лигавицата. За жените нормалната честота по малка нужда е един път на 3-4 часа.