Цветелина Пенкова: Не очаквам изненади в гласуването за еврозоната и за РСМ

Новини
14:29 - 06 Юли 2025
1207
Цветелина Пенкова: Не очаквам изненади в гласуването за еврозоната и за РСМ

"Не очаквам изненади и при гласуването на 8-и юли за влизането на България в еврозоната, и за доклада за напредъка на Република Северна Македония", сподели евродепутатката Цветелина Пенкова от БСП/ПЕС.

Тя подчерта, че твърденията на български политици, че одобрението за присъединяване на България към еврозоната е на базата на фалшифицирани данни, допринасят за оронване на престижа на държавата ни, тъй като "внушенията са, че страната ни се опитва да излъже европейските си партньори".

"Фактът, че тези доклади и анализи са изготвени и одобрени от ЕЦБ и от ЕК, дават увереност, че няма как да има спекулация, изменение или фалшификация на каквито и да е много обективни макроикономически параметри. Ако имаше съмнения, че данните са некоректни, тези две институции също щяха да ги повдигнат. Нека бъдем обективни, когато говорим за едно разширяване на еврозоната, присъединяването на една нова държава има влияние върху всички останали членки. Няма как ЕЦБ, дори при най-малкото съмнение, да си позволи да застраши стабилността на целия паричен съюз, ако има такива съмнения. Убедена съм, че тези спекулации не се възприемат на сериозно и не са базирани на никакви реални факти и данни", каза още тя.

По думите на Цветелина Пенкова пред БНР цените и в България, и в цяла Европа се повишават през последните години, но това няма нищо общо с единната европейска валута.

Евродепутатката посочи, че групите на Европейската народна партия, социалистите и демократите (S&D) и "Обнови Европа" в Европейския парламент имат политическо съгласие за отпадането на всички споменавания за "македонска идентичност" и "македонски език" от проектодоклада за напредъка на Северна Македония.

"В пленарна зала ще предложим изменение по този доклад, а това изменение включва изтриване на всички референции към идентичност и език. Всички се обединихме около позицията, че целта на един такъв доклад е да даде обективен анализ за напредъка на държавата по пътя ѝ към европейска интеграция. Език и идентичност не са предмет на политическа оценка. Прецедент е въобще те да присъстват в един такъв доклад.

Докладчикът Томас Вайц е с доста сериозен опит в европейските институции и много добре познава проблемите и предизвикателствата, които срещаме на Балканите. Позволявайки си да направи такъв тип изменение в толкова важен и чувствителен доклад за България - държава членка на ЕС, дава предпоставки да се мисли, че има вмешателство или влияние в неговата посока. Това събуди доста сериозни притеснения в колеги, представители на доста политически формации, от доста държави".

Пенкова съобщи, че по инициатива на социалистите в рамките на ЕП е приета резолюция "с призив и задание към Съвета и Европейската комисия да преразгледат и да увеличат срока за изпълнение на проектите по ПВУ с поне година и половина, т.е. до февруари 2028 г.":

"Това е с цел да се защитят особено по-малките държави. Едва 50% от наличните средства по ПВУ са усвоени средно на този етап от всички държави, които можеха да се възползват, а сроковете изтичат в средата на 2026 г. Това буди сериозни притеснения у нас, като членове на ЕП. Надяваме се да получим положителен отговор от Съвета и от ЕК".