Климатичен апокалипсис: 46,6 градуса: Цяла Европа гори в пъклови жеги

Екстремни температури обхванаха Португалия, Испания, Франция, Италия, Турция и дори Германия и Великобритания

Актуални новини
22:58 - 30 Юни 2025
2455
Климатичен апокалипсис: 46,6 градуса: Цяла Европа гори в пъклови жеги

Цяла Европа се пържи в непоносима жега в последните 5 дни. Температурите са брутално високи на почти целия континент, предават информационните агенции по света.

Горски пожари, разпалвани от силните ветрове и горещото и сухо време, повредиха няколко ваканционни сгради в Турция, а продължаващата гореща вълна, обхванала голяма част от Европа, накара властите в много страни да отправят предупреждения към местните жители и туристите да потърсят начин да се предпазят от жегите, предаде Асошиейтед прес.

Екстремни горещини обхванаха Франция, Португалия и Испания, достигайки чак до Турция, а данните на европейските синоптици сочат, че през следващите дни и в други страни ще има изнурителни жеги. Предупреждения за опасно горещо време бяха издадени за някои части на Испания, Португалия, Италия, както и за по-северните Германия и Великобритания, като вдругиден се очакват нови високи температурни стойности преди да падне дъжд, който според прогнозите ще донесе прохлада в някои райони по-късно тази седмица.

Испански хлапета опитват да се охладят, скачайки в морето

"Екстремните горещини вече не са рядко явление - те се превърнаха в новото нормално състояние", написа в социалната мрежа "Екс" генералният секретар на ООН Антониу Гутериш от Севиля, Испания, където днес температурите достигнаха 42 градуса.

Гутериш повтори честите си призиви за действия в борбата с климатичните промени и добави: "Планетата става все по-гореща и по-опасна - нито една страна не е имунизирана".

В Португалия, родната му страна, в град Мора, разположен на около 100 км източно от Лисабон, бе отчетена изпепеляваща температура от 46,6 градуса. Метеорологичните служби се опитват да потвърдят дали това е нов рекорд за месец юни. Португалските власти издадоха днес предупреждение за червен код на опасност заради горещото време за 7 от 18 области, тъй като се очакваше температурите да достигнат до 43 градуса.

Португалци се разхлаждат край чешма

Първата за годината гореща вълна обхвана Испания от уикенда насам и не се очаква облекчение до четвъртък, съобщи днес испанската национална метеорологична служба. В събота в района на южния град Уелва бе регистрирана висока температура от 46 градуса, а вчера средната температура за страната от 28 градуса постави рекорд за най-висока температура на 29 юни от началото на воденето на статистика през 1950 г.

Във Франция, която днес бе почти изцяло обхваната от горещините и където климатиците все още се използват сравнително рядко, местните и централните власти полагаха допълнителни усилия, за да се погрижат за бездомните и възрастните хора, както и за хората, работещи навън. Някои туристи отложиха плановете си за активни дейности на открито.

"Днес щяхме да правим обиколка с колело, но решихме, че няма да караме, защото ще бъде много топло", каза 46-годишната Андреа Тайсън от Ню Филаделфия, щата Охайо, която вчера е била на посещение в Париж.

В 16 френски департамента, сред които Париж и околните региони, бе обявен червен код за опасно горещо време за утре, съобщи  френската национална метеорологична служба "Метео Франс" като предупреди, че горещините ще бъдат особено големи в района около Париж, отбелязва Франс прес.

Предупреждението за червен код на опасност е най-високото във Франция (след жълтия и оранжевия) и позволява на властите да предприемат действия и да ограничат определени дейности. То съответства на екстремна гореща вълна, изключителна по своята продължителност, интензивност и географски обхват, която може да окаже голямо въздействие върху здравето на цялото население, отбелязва АФП.

Гигантските жеги обхванаха и Париж

Първите значителни горски пожари за сезона във Франция обхванаха около 400 хектара гори вчера и днес в южния департамент Од. Мобилизирани са самолети за обливане с вода и около 300 пожарникари, съобщи регионалната противопожарна служба. Туристите са били евакуирани от един къмпинг в района. Междувременно френската държавна електрическа компания Е Де Еф временно спря работата на атомната електроцентрала в Голфеш в южната част на страната в отговор на екстремните горещини в района. Това е било направено късно снощи заради покачването на температурата на водата на река Гарона, от която централата черпи вода за охлаждане.

В Турция горски пожари, раздухвани от силни ветрове, повредиха някои ваканционни сгради в района на Доганбей в Измир и наложиха временно затваряне на летището в града, съобщи Анадолската агенция. Властите евакуираха четири села като предпазна мярка, съобщи турското министерство на земеделието и горите.

Пожарникарите се борят и с пожар, избухнал днес близо до жилищни квартали в района на Хатай, близо до границата на Турция със Сирия, заради който се е наложило около 1500 души да бъдат евакуирани.

В Италия министерството на здравеопазването въведе в 21 града предупреждения за трета степен на опасност или червен код заради опасно горещото време, което означава "извънредни условия с възможни негативни последици" за здрави, активни лица, както и за такива в риск - стари хора, деца и хронично болни.

Възрастни туристи колабираха в понеделник във Ватикана

Местните власти в северозападната област Лигурия и в южната част на Сицилия въведоха ограничения за работа на открито, като например строителство и селскостопанска дейност в часовете на най-големите горещини. Температурите се покачват и далеч на север.

Националната метеорологична служба на Великобритания "Мет Офис" съобщи, че тенис турнирът "Уимбълдън" може да започне с най-горещите температури в историята, като в намиращите се наблизо градини в парка "Кю"са регистрирани температури от малко под 30 градуса. Правилата на турнира позволяват на играчите да вземат 10-минутна почивка, когато жегата надхвърли 30,1 градуса по средата на мача.

В Южна Германия днес се очакваха температури до 35 градуса, а според прогнозите те ще се повишават до средата на седмицата до около 39 градуса. Някои германски градове и провинции наложиха ограничения за количеството вода, което може да се изпомва от реките и езерата. В зоологическата градина в Берлин слоновете бяха обливани с вода, а на мечките бяха давани ледени късове, съдържащи плодове.