Д-р Николай Брънзалов: В България се разширява лекарственият туризъм
Той определи системата за проследяване на лекарства като химера
Когато има някъде теч или повреда в дома, добрият стопанин трябва да отстрани причината за това, за да може да функционира целия дом както трябва. В случая с инсулина не се търси причината, а именно контролът, планирането и съответните анализи. И когато едно животоспасяващо лекарство изчезне от пазара, хората са обречени. Съответно ресорният министър не си е свършил работата. Това каза зам.-председателят на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов във връзка със забраната на износ на инсулин и антибиотици за деца. По думите му това е хроничен проблем и мярката е закъсняла.
Той определи системата за проследяване на лекарства като химера. Има европейска директива от февруари 2019 г. в която се казва, че всяка една опакова трябва да има уникален идентификационен код и той да свети през цялото време в една информационна система къде я има тази опаковка. Явно е много сложно, след като толкова години не е въведена, каза още той.
В България се разширява лекарствения туризъм с цел покупки от съседни на нас държави, пуснати на хартиена рецепта, предупреди д-р Брънзалов.
Настояваме за дигитализацията - искаме електронната рецепта, но не и по начина, по който се въвежда в момента, каза още зам.-шефът на БЛС.