Д-р Николова: Разлика между новите и старите ГМО няма, но NGT ще е безконтролно
За старите ГМО се правеха оценки на риска, а сега с новите няма да е така, не можем да наложим мораториум
ГМО може да има дори във водката, ако е направена от ферментирала пшеница. ГМО съществува от над 20 години и досега никой не е изследвал за колко време то може да се изчисти. Така или иначе целенасочено в институтите и лабораториите не се правят такива изследвания.
Кренвиршите имат ГМО - изменено ДНК. Това е генно инженерство, което променя клетката. Новите видове ГМО не се наричат така, а NGT (нови геномни техники). Казва се, че растенията, които се получават чрез тези техники, не са ГМО, което е абсурдно. Всеки знае, че всяка промяна в генома ства чрез методите на генното инженерство.
Това обясни д-р Светла Николова пред Мартин Карбовски в канала на журналиста в YouTube.
Лобите в ЕК казва, че природата може да прави малки случайни мутации. Това е вярно, но трябва да подчертаем, че
природата прави тези съвсем дребни корекции в продължение на хиляди години.
Земеделците също правят селекции на сортове, но това също отнема дълги години. Новите генетични промени обаче не са като тези в природата, както се твърди, защото могат да се правят с новите техники мутации, но те не могат да бъдат вследствие на естествени промени, а чрез изрязване и пренареждане, което се прави по шаблон извън клетката. Така че има внасяне на външен ген в приемния организъм. Което всъщност означава, че тези нови технологии като резултат е същото като досегашното ГМО, обясни тя.
В ЕК в момента отделят старите ГМО от новите. Европа е почти предпазена от старите ГМО, има ги само в Испания и Португалия - един царевичен хибрид. И всъщност като отделят старата технология от новата в комисията казват, че новите технологии постигат мутации като в природата,
затова няма да има оценка на риска, няма да има етикетиране, няма да има проверки,
обясни тя.
Т.е. чистата до този момент от ГМО Европа допуска ГМО и започва да го внася. Лошото е, че като страна членка на ЕС трябва да приемем този регламент с точките и запетайките, всичко трябва да се спазва. Тоест България не може да наложи мораториум на тези модифицирани култури вече, коментира д-р Николова.
Регламентът все още не е приет, не е в сила, но се правят усилия за това,
уточни тя.
Досега за старите ГМО се правеха оценки на риска, изискваха се огромни процедури за въздействието им, а сега с новите ГМО няма да е така, предупреди тя.