Д-р Златко Минев е носителят на голямата награда „Джон Атанасов“

Ученият доказва, че квантовите скокове могат да се прогнозират и контролират

Техномания
18:14 - 05 Октомври 2020
1822
Д-р Златко Минев е носителят на голямата награда „Джон Атанасов“

Държавният глава Румен Радев приветства днес на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 лауреатите в президентската инициатива Награда „Джон Атанасов“ за 2020 гoдина. Пред гостите на церемонията президентът открои обществената значимост на разработките на младите български изследователи в областта на компютърните науки - от оригинални устройства за дистанционно следене на параметрите на човешкото здраве до революционен пробив в квантовата физика. Това съобщиха от Прессекретариата на държавния глава. 

„Отличията в различните категории отразяват креативността, приносът към науката и развитието ни като общество, както и победите в множество олимпиади и конкурси. Нашите млади учени доминират с талант, интелект, креативност и трудолюбие. Неслучайно те ръководят много научни звена за върхови технологии по целия свят“, подчерта Румен Радев. Президентът изтъкна, че постиженията на младите учени са повод за гордост, защото резултатът от работата им намира приложение във всички развити държави и допринася за развитието на различни жизненоважни сфери като образование, наука, икономика, здравеопазване, сигурност.

Пред гостите на церемонията държавният глава отправи поздрав по случай Международния ден на учителя. “България ще бъде просперираща и модерна държава, когато образованието се превърне в стратегически национален приоритет, в чийто център стои професионализмът и достойнството на българския учител”, заяви Румен Радев. Президентът посочи, че нашето общество приема учителите не само като личности, които изграждат достойни граждани, но и като стожер на националната ни просвета и култура. „Нека не забравяме, че от това какво образование имаме днес като качество, достойнство и условия за работа на нашите учители, зависи в какво общество ще живеем и как ще изглежда България в утрешния ден”, допълни държавният глава.

Д-р Златко Минев, доктор по приложна физика в университета Йейл, САЩ е носителят на голямата Награда „Джон Атанасов“ за 2020 година. Той е изследовател в компанията IBM Quantum в Ню Йорк. Основните постижения на д-р Минев отменят вековно разбиране в квантовата физика. Неговото откритие разрешава 100-годишен спор между учените Бор, Шрьодингер и Айнщайн – главните архитекти на квантовата физика. Благодарение на пробива му е доказана възможността квантовите скокове да се прогнозират и контролират, а бъдещите квантови компютри да могат да решават задачи, които класическите компютри не биха могли. Д-р Златко Минев усъвършенства откритието си в нова технология, като проектира система за обратна връзка, която да контролира бъдещето на квантовите скокове чрез "хващане" и "връщане" и тяхното контролиране. Резултатите на д-р Минев предизвикват голям интерес в световните научни среди. Проектът му е избран като откритие на годината, и се превръща в най-доброто откритие по Математика/Физически Науки в Top 50 Discoveries of the Year на списание Discover. Публикуваната от д-р Минев статия за неговия проект е призната в световните медии и обявена за най-харесваната и четена история на Yale News за 2019 г. През 2020 г. е избран като един от 35-те “Глобални Иноватори под Възраст 35” (35 Global Innovators Under 35), в категорията “Визионери” в престижната класация на MIT Technology Review.

Д-р Минев се занимава и с популяризиране на науката сред младите хора. Преподава в безплатната и отворена за всеки лятна школа Qiskit (Qiskit Global Summer School) за квантови изчисления с над 4,000 студенти. Основава и ръководи национална организация Open Labs, от 2012 г., която вдъхновява и създава пътища за научна кариера на млади хора. За резултатите, постигнати с OpenLabs, той е удостоен с престижната награда на Йейл „Yale-Jefferson“ за обществени заслуги.

Носител на отличие Грамота „Награда Джон Атанасов“ в категорията Награда „Джон Атанасов“ е д-р Никола Чипев – доктор по информатика от Технически университет – Мюнхен, Германия. Основните му постижения са в направлението на високопроизводителните изчисления за симулация на научни и инженерни проблеми. Още като бакалавър се занимава с оптимизация, паралелно програмиране и изпълняване на симулации на физични процеси в сферите на молекулярната динамика и изчислителната динамика на флуидите. По време на своята докторантура се занимава със софтуерни оптимизации на сървърно ниво за програмата ls1-mardyn (ls1-mardyn.de), чиято цел е симулация на термодинамични и нанофлуидни процеси. ls1-mardyn е бил високопроизводителен код, държащ тогавашния рекорд за симулация на най-много частици в света (4*1012), но не е бил подготвен за нарастващото значение на оптимизациите на сървърно ниво. Д-р Чипев пренаписва основните структури от данни на програмата, изследва различни методи за векторизация и въвежда векторизация за цялата кодова база чрез опаковъчни функции (wrapper functions) за всички набори от процесорни инструкции (от SSE до AVX512) по начин, който също позволява промяна на точността на сметките между 32-битови и 64-битови. Проведените оптимизации на сървърно ниво му дават възможност да постави нов рекорд за симулация на най-много частици в света: 21*1012.

С грамота „Джон Атанасов – проект с висок обществен принос“ беше отличен Румен Христов, дипломиран магистър и научен сътрудник по компютърни науки от Масачузетския Технологичен Институт, САЩ. Понастоящем е съосновател и софтуерен директор на компанията Emerald Innovations, Inc. Той изобретява нов вид сензор за наблюдение на здравето на хората, наречен от него Емералд - устройство, подобно на WiFi рутер и наблюдава хората и тяхното медицинско състояние директно в техните домове, без те да трябва да носят сензори по своите тела. Емералд е първият по рода си сензор, който може да извлича такава широка гама от здравни показатели безконтактно в дома на хората.