Да спечелиш Висшата лига още в първия си сезон

Едва четирима са мениджърите, които могат да се похваля с такова постижение

Спорт
17:30 - 12 Ноември 2024
9297
Да спечелиш Висшата лига още в първия си сезон

Арне Слот върши отлична работа, откакто пристигна на "Анфийлд" през лятото и на верния път към това да запише името си в историята като един от малкото мениджъри, спечелили шампионската титла в първия си сезон във Висшата лига.

В ексклузивният списък липсват имената на доказани тактици като Пеп Гуардиола, Юрген Клоп и Арсен Венгер, а освен това в него не попада Клаудио Раниери. Раниери изведе Лестър до златните медали в първата си кампания начело на "лисиците" (2015/16), но това не бе първи сезон за него в английския елит, след като в периода 2000-2004 г. бе начело на Челси.

Ето кои са четиримата мениджъри, покорили майсторския ешелон на Англия в първата си кампания.

Жозе Моуриньо (сезон 2004/05)

След като наследи приличен отбор, завършил на втора позиция след Непобедимите на Арсенал през сезон 2003/04, Моуриньо превърна Челси в почти недосегаем.

Специалния пристигна на "Стамфорд Бридж" само няколко месеца, след като изведе Порто до сензационен триумф в Шампионската лига и един от първите му ключови ходове бе да привлече сънародника си Рикардо Карвальо, който оформи непробиваем тандем в защита с Джон Тери.

На вратата на онзи знаменит отбор на лондончани пък блестеше Петър Чех, а в основата на полузащитната линия действаше Клод Макелеле. Тонът бе зададен още в откриващия кръг с трудна победа с 1:0 срещу Ман Юнайтед, след което Челси бе почти безгрешен с типичния за Моуриньо дефанзивен и практичен стил на игра.

По пътя към шампионския трофей четата на Моу събра рекордните за онова време 95 точки, допусна само 15 попадения – постижение, което все още не е подобрено в рамките на един сезон, и опази 25 "сухи мрежи".

Карло Анчелоти (сезон 2009/10)

Челси не успя да задържи страхотната си форма от последните години на Моуриньо и наследниците на португалеца Авраам Грант, Луиш Фелипе Сколари и Гуус Хидиник се провалиха в опитите си да върнат "сините" от Лондон на върха.

След назначаването на Анчелоти през 2009 г. обаче нещата се промениха коренно. Отборът бе истински "дефанзивен звяр" при Моуриньо, а след пристигането на Анчелоти придоби неустоима офанзивна мощ, донесла различни рекорди, в това число най-много отбелязани голове за един сезон (103) и най-голяма голова разлика (плюс 71).

Подопечните на Анчелоти спечелиха дубъл през онази кампания, но след като не спечели отличие във втория си сезон, тактикът бе освободен от задълженията си. От тогава той се справя изключително добре и към момента е един от най-успешните мениджъри в световния футбол по спечелени трофеи.

Мануел Пелегрини (сезон 2013/14)

Роберто Манчини изведе Ман Сити до първата титла в историята на клуба във втория си сезон, но година по-късно видя изхода след подчертано неубедителна защита на отличието.

Неговият наследник Пелегрини върна "гражданите" на върха в английския футбол, след като сър Алекс Фъргюсън се оттегли от Ман Сити през 2013 г., а вдъхновеният от Луис Суарес тим на Ливърпул се появи от нищото, за да се намеси във вълнуващата надпревара за трофея.

В сезон, белязан от прословутото подхлъзване на Стивън Джерард и многото попадения, отбелязани от халфа Яя Туре, Сити измъкна титлата, изпреварвайки "червените" на Брендън Роджърс само с две точки.

Изненадващо или не – споменатата титла е единствената в дългата и забележителна треньорска кариера на Пелегрини.

Антонио Конте (сезон 2016/17)

Моуриньо бе уволнен по средата на сезон 2015/16, когато след серия от неубедителни резултати Челси се бе смъкнал в зоната на изпадащите. Временният му заместник Хидинк спря свободното падане, като изведе столичани до горната половина на таблицата, но усилията му не стигнаха за квота за европейските клубни турнири.

Така новият мениджър Конте можеше да съсредоточи изцяло усилията си във вътрешните надпревари. Допълнителното време на тренировъчното игрище даде възможност на италианеца да изпипа до съвършенство постройката 3-4-2-1, която работеше безотказно и бе в основата на триумфа в дебютния му сезон.

Момчетата на Конте спечелиха 13 поредни мача във Висшата лига от октомври до декември и на практика решиха спора за титлата още преди Коледа.

В момента Конте се намира в сходна ситуация в Наполи. На стадион "Диего Марадона" той наследи състав, който вдигна Скудетото две години преди пристигането му, но след това се провали шумно и остана извън евротурнирите.

С негова помощта Наполи отново е в играта и не би било никаква изненада, ако в края на шампионата южняците отново бъдат провъзгласени за господари на Серия А.