Дават 5 милиона лева за подпомагане на свободните артисти
Редят зрителите шахматно в залите, няма да има термокамери пред театри и кина

Правителството ще подпомогне артистите и творците с 5 милиона лева, заяви днес министърът на културата Боил Банов на пресконференция в Министерския съвет, на която обяви допълнителните мерки за подпомагане на културния сектор в страната.
Отварят се всичките музеи и галерии. Разрешава се работата на театри и кина. Това за нас са добри новини и знак, че животът възвръща нормалния си ритъм, коментира Банов.
"Археолозите са пуснати. Парите за киното са съхранени и подготвени. Във всички сектори няма нито един ощетен. Допълнително разписахме една мярка в Министерство на културата, където заделихме 2,5 млн. лв. за най-засегнатите творци - тези на свободна практика. На тях ще бъдат дадени 3 минимални работни заплати, заедно с осигуровките. Изтече срока за подаване на документи по тази мярка. Заяленията са над 1000, утре ще бъде обявено на кого ще бъдат отпуснати средства", каза още Банов. Той подчерта, че сега се преминава към мерки за укрепване на целия сектор.
"Терминологията свободен артист е европейска. В него се включват актьори, режисьори, певци, танцьори, всички, работещи в сферата на артистите. За да е по-прегледно вече ще ги наричам творци", каза още Банов.
"След разговори с премиера се взе решение за една подкрепа от още 5 милиона лева. Ние пускаме пограмите, за да може да се работи по тях. Те са за създаване на нови театрални постановки, за нови музикални клипови, нови танцови спектакли и една нова програма - проекти в областта на визуалните изкуства", обяви Банов. За всяка от тези 4 програми ще бъдат отпуснати по 500 000 лв.
Боил Банов обяви, че зрителите, които посещават театър са достатъчно интелигентни и не се бутат като влизат или излизат от залите. Първоначално те ще бъдат нареждани шахматно в залите и ще бъдат задължително с маски. След всяка прожекция кината ще се дезинфекцират.
Министърът на културата смята, че засега е добре да се даде приоритет на моноспектаклите, за да няма струпване на актьори на сцената. Абсурдно е актьорите да са с маски, добави Банов. Той уточни, че се е отказал от идеята да бъдат поставени термокамери пед кината и театрите, тъй като това е много скъпо. Аргумент за отварянето на кината, а не на театрите и оперите министърът изтъкна, че в кината няма живи артисти на сцената, докато при театрите има много актьори на сцената и близкото разстояние на закрито създава опасност за тях. Той посъветва ръководствата на театрите като начало да търсят по-камерни пиеси, за да няма много актьори на сцената.
Надявам се скоро да се измъкнем от тази клоака коронавируса, отсече Боил Банов. "За театри, опери и филхармонии е рано да се говори за събития вътре, може само отвън. Говорихме с всички директори и въпросите са много. В Европа все още няма отговор. Ние сме като новородено и опипваме новите неща. Всичко зависи от това как се развива вирусът", каза още министърът на културата.
Боил Банов отказа да коментира интервюто пред БНТ на своя предшественик Вежди Рашидов, в което той заяви, че съжалява, че е препоръчал Банов за министър и ще иска среща с премиера евентуално за неговото уволнение. "Вежди Рашидов е изключителен художник и като всеки творец, който е много талантлив, той е човек на крайностите - така обича и така мрази. Аз с него работя добре", каза Банов.
Поводът за нападките на Вежди Рашидов към Министерство на културата стана скандалът с Червената къща, която вместо да е къща-музей на скулптура Андрей Николов, се дава под наем. Банов обясни, че сградата е публична държавна собственост в съсобственост с частно лице. То няма право да отдава къщата под наем.
"Собствеността на Червената къща е смесена. Тя е публична държавна собственост. Там има парадокс за несъвместимо съжителство. Който го е допуснал, реституирал го е, оставям го на тяхната съвест. Оттогава тя е странно място. Плащали са наем на МК и на собствениците. Има план да стане галерия, с филм за дейността на Андрей Николов, но в това съжителство ще стане изключително трудно. Първият надпартерен етаж е хостел и постоянно минават хора. Няма интерес от собственика да бъде откупен делът. Може би полемиката се получи защото единият собственик иска да отдава под наем неговата част, но няма право по закон", уточни министърът на културата.
За твърденията на бизнесмена Васил Божков, че колекцията му се разрушава, Банов беше категоричен, че това, което е изнесено, изрядно се съхранява и изрядно се изнася. "Полагат се грижи, каквито не са полагани там", каза министърът.