Déjà-vu: Франция с риск да повтори гръцкия сценарий
Премиерът Байру смята да бори дефицита с отмяната на празници и замразяване на социални разходи

"Привикнахме към прекомерни държавни разходи, Франция рискува да изпадне в дългова криза като тази в Гърция през 2008 г., ако не бъдат взети спешни мерки." Такова предупреждение отправи френският премиер Франсоа Байру, който на двучасова пресконференция с журналисти, законодатели и министри обяви смела и рискована бюджетна програма за 2026 г., насочена към ограничаване на държавния дълг и намаляване на разходите.
Сред най-обсъжданите предложения са отмяната на два национални празника — Велики понеделник и Деня на победата в Европа (8 май) — което според Байру ще донесе на държавата допълнителни 4,2 милиарда евро. "През май просто има твърде много официални празници и французите трябва да се върнат на работа през този месец", каза френският премиер, цитиран от "Ройтерс".
Пакетът включва още орязване на пенсии, социални помощи и обезщетения за безработица,
както и нова "солидарна вноска" за богатите. Само разходите за отбрана ще бъдат увеличени с около 10% заради нарастващите заплахи от Русия.
Една от най-спорните идеи е въвеждането на т.нар. "année blanche" — година без автоматично увеличение на разходите, пенсиите и социалните плащания, което би донесло 7,1 милиарда евро икономии, пише Financial Times.
Бюджетните планове на правителството обаче са изправени пред силна съпротива от левицата и крайната десница, които я определят като "бюджет на остеритета", който наказва обикновените хора, пенсионерите и работещите. Лидерката на "Национален сбор" Марин
Льо Пен предупреди, че ще внесе вот на недоверие, ако Байру не оттегли плана си.
Правителството на Байру няма мнозинство в парламента и ще трябва да използва специална конституционна клауза, за да прокара бюджета — ход, който автоматично отваря вратата за вот на недоверие. Анализатори определят действията на Байру като "камикадзе стратегия", която може да го свали от власт.
Целта е дефицитът да бъде сведен от 5,8% от БВП до 4,6% до края на 2026 г.,
а до 3% до 2029 г., но експерти от Barclays смятат, че тази цел е почти неизпълнима в сегашната политическа обстановка. Проектобюджетът трябва да влезе във френския парламент през октомври.
Байру очерта и петгодишен план за стабилизиране на съотношението дълг/БВП, включително обединяване на социалните помощи в една обща подкрепа за най-нуждаещите се, както и намаляване на разходите в здравеопазването.
"Знаем много добре какви са рисковете. Но имам задължението и желанието да преодолея тези препятствия в интерес на Франция",
коментира той.
Президентът Еманюел Макрон постави на Байру задачата да поправи публичните финанси с бюджета за 2026 г., след като собственият му ход да свика предсрочни парламентарни избори миналата година доведе до твърде разделен парламент, за да се справи с нарастващите разходи на страната, припомня "Ройтерс".
Ако той се провали, нова политическа криза може да предизвика още понижаване на кредитните рейтинги и да увеличи разходите за лихвени плащания, които вече се очаква
да се превърнат в най-големия разход за бюджета, надхвърлящ 60 милиарда евро.
През последните две години от втория му мандат, драматичното влошаване на публичните финанси, което остави Франция с най-големия бюджетен дефицит в еврозоната, може да опетни наследството на Макрон, който кара втори мандат, след като беше избран за първи път през 2017 г. с обещания да прекъсне разделението между дясното и лявото и да модернизира втората по големина икономика в еврозоната с благоприятстващи растежа данъчни облекчения и реформи.