Демократите в паника след дебата на Байдън и Тръмп
Поддръжниците на президента на САЩ Джо Байдън се надяваха, че първият предизборен дебат с опонента му Доналд Тръмп ще премахне опасенията, че 81-годишният Байдън е твърде стар, за да изкара още един мандат, но след края на сблъсъка дрезгавият глас и на моменти неувереното му представяне срещу експрезидента доведоха до точно обратното.
Агенцията, както и други медии, твърдят, че демократите са изпаднали в паника след представянето на президента в тв дуела и в спешен порядък опитват да минимизират щетите.
Байдън спираше да говори и сякаш губеше потока на мисълта си, което предизвика веднага опасения сред демократите относно човека, който се надяват да попречи на Тръмп да се върне на поста в Белия дом. От своя страна Тръмп направи многократни неверни твърдения и провокативни изявления. Но изглеждаше по-спокоен и енергичен от Байдън, който е само с три години по-възрастен от републиканеца.
Байдън първо привлече вниманието на зрителите, когато загуби мисълта си, докато излагаше тезата си за данъчните ставки и броя на милиардерите в Америка - отклони се и погледна надолу към трибуната, преди да промълви за кратко и да каже “най-накрая победихме Medicare” (система за здравно застраховане в САЩ - бел. ред).
В други моменти Байдън направи някои озадачаващи нелогични изказвания, които сякаш подкопаваха силните му страни според кампанията, включително икономиката и правото на аборт. Докато критикуваше икономическите резултати в мандата на Тръмп, президентът изведнъж се насочи към Афганистан и обвини Тръмп, че “не е направил нищо за това”, въпреки че проваленото изтегляне от Афганистан се смята за един от най-непопулярните моменти в президентството на Байдън.
По-късно, когато Байдън изтъкна щатските ограничения върху абортите, той объркано се насочи към имиграцията и спомена за “млада жена, която току-що е била убита” от имигрант. Не беше ясно какво искаше да каже.
Тръмп участваше спокойно в началото на дебата, но се обърка при въпроса как ще увери избирателите, че ще спази клетвата си след нападението срещу Капитолия на 6 януари 2021 г.
Той продължи да отрича нападението и отказа да осъди онези, които атакуваха полицията и нахлуха в сградата, като разбиха врати и прозорци. Тръмп допусна, че обвинените по някакъв начин един ден ще се окажат невинни.
Повече от 1400 души са обвинени във федерални престъпления, свързани с бунта. От тях над 850 души са се признали за виновни за престъпления, включително заговор за подстрекателство към подривна дейност и нападение над полицаи. Около 200 други бяха осъдени по време на съдебен процес.
Тръмп се опита да избегне разглеждането на този въпрос. Той защити хората, които щурмуваха Капитолия, като обвини Байдън, че ги е преследвал. “Това, което направиха с някои хора, които са толкова невинни, би трябвало да ви накара да се срамувате от себе си”, каза Тръмп на Байдън.
Тръмп предупреди, че членовете на комисията на Конгреса, която разследваше събитията от 6 януари, могат да бъдат подведени под наказателна отговорност, както и самият Байдън.
Байдън отвърна на удара с думите: “Единственият човек на тази сцена, който е осъден за престъпление, е човекът, към когото гледам” (неотдавна Тръмп бе признат за виновен по делото “пари срещу мълчание” - бел. ред.).
На въпроса дали ще приеме резултатите от изборите през ноември, Тръмп не даде категоричен отговор, а посочи “ако това са честни, законни и добри избори - абсолютно”.