Денков: Русия има апетити и към страни от ЕС
Изявленията на Путин издават имперски амбиции, заяви премиерът

Поредицата от изказвания на руския президент Владимир Путин издават имперските амбиции на Русия. Това заяви пред журналисти в Брюксел премиерът Николай Денков.
По думите му Русия има апетит и към страни, които в момента са част от ЕС. Според него трябва да сме внимателни към такъв тип изказвания и да сме подготвени за действията на Русия. Денков уточни, че можем да се подготвим като се интегрираме в структурите на НАТО и превъоръжим българската армия.
По отношение на Шенген той посочи, че преговорите продължават. Министър-председателят поясни, че е провел среща с канцлера на Австрия Карл Нехамер, президента на Румъния Клаус Йоханис и председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен. Денков подчерта, че влизането на страната в Шенген, не само по въздух, но и по сухопътните граници е изключително важно за страната. Премиерът добави, че е нашата страна е направила предложение как да се подходи. Европейската комисия ще бъде медиатор за преговорите за присъединяването на България в Шенген, каза още Денков.
Той заяви, че ЕС е обединен около започването на преговори за членство с Украйна. По думите му единственото изключение е Унгария в лицето на Виктор Орбан. Денков уточни, че през януари ще има допълнителна среща, на която ще се търси съгласието на унгарския лидер.
Той увери, че се следи и ситуацията с пленения български кораб в Арабско море. Според него там обаче все още има голяма неяснота.
Премиерът осъди още веднъж атаката на "Хамас" срещу Израел. Всички форми на тероризъм са неприемливи, категоричен бе той.