Депутати пропищяха: С промените в Закона за еврото отиваме към диктатура

Отменяме пазарната икономика и вървим към планова такава, правителството ще затъва, смятат от "Възраждане", МЕЧ и "Величие"

Новини
19:40 - 22 Юли 2025
4553
Депутати пропищяха: С промените в Закона за еврото отиваме към диктатура

Бюджетната комисия прие в спешен порядък промени в Закона за еврото, с които се увеличават санкциите за нелоялни търговци, увеличават се правомощията на държавата и контролните органи да се намесват пряко на пазара, съобщи БНТ.

Според опозицията промените са внесени в последния момент, без обществено обсъждане и без становище от браншовите организации.

Част от промените в закона за еврото предвиждат еднакъв шрифт на етикети при двойното обозначаване, което ще започне на 8 август тази година и ще продължи до края на следващата. Търговците се задължават да осигурят пълен достъп до обекти и фирмена информация при проверки на НАП и КЗП, ако откажат глобите започват от 10 хил. и могат да достигнат 200 хиляди.

Големите търговци с оборот над 10 млн. лв. ще трябва всяка седмица да публикуват онлайн цените на основните стоки

от потребителската кошница. Ако не го правят, ще бъдат санкционирани между 10 хил. и 100 хил. В периода на двойно обозначаване търговците нямат право да увеличават цените без икономическа обосновка.

Напрежение в бюджетната комисия предизвика текстът, даващ правомощия на МС да се намесва, ако прецени, че определени цени са вдигнати неправомерно.

От ПП-ДБ обвиниха управляващите, че дават неограничени правомощия на кабинета в бизнес средата.

Мартин Димитров - ПП-ДБ: "Толкова широко правомощие.

Това е административен произвол. Така се отива към диктатура,

г-н Методиев. Ей с такъв текст, който дава права на кабинета да прави каквото си иска. То на практика отменя много други свързани закони".

Заместник-финансовият министър Методи Методиев обясни, че само така ще се пресече в зародиш всеки опит за необосновано вдигане на цените.

Методи Методиев зам.-министър на финансите: "Естествено, че в момента не можем да дадем информация за различните видове възможности по какъв начин МС би реагирала спрямо различни видове казуси, които биха настъпили, но това, което ние искаме всъщност е

да предотвратим това, което се е случило в Хърватска.

Ние просто не искаме като правителство и изпълнителна власт да сме на прага на това да минат няколко седмици от 1 януари и изведнъж поради нелоялните търговски практики, изведнъж МС да вземе така болезненото и недобро решение, примерно, да върне цените, както го направиха в Хърватска.

Това нещо искаме да бъде избегнато и затова го правим с този превантивен текст".

Бизнесът поиска последната дума да има парламентът.

Станислав Попдончев - БСК: "Дали да не бъде редактиран текста с това, че по предложение на Министерския съвет, Народното събрание взима такива решения за такива мерки. Действително народното представителство трябва да има крайната дума, според нас, когато се предприемат мерки, когато рязко навлизат на пазара или могат да бъдат предприети такива мерки, без предварително обществено обсъждане, без запознаване на бизнеса и другите засегнати страни".

МЕЧ, "Величие" и "Възраждане" поискаха законопроектът да бъде оттеглен. Управляващите не се съгласиха.

Мария Илиева - "Величие": "От март месец насам, това цялото препускане да се приемат максимално много закони за максимално кратък срок води до там, че се приемат закони, които тези, които трябва да ги прилагат въобще не са наясно".

Димо Дренчев - "Възраждане": "Безспорно ключовото в този законопроект е, че всъщност

е в посока да отменяме пазарната икономика и да вървим към планова такава. Ще затъва правителството".

Красимир Манов - МЕЧ: "Вие по нареждане отвън тръгнахте да вкарвате държавата в еврото. Всичкото това, с което се занимавате тука показва, че не сте готови. Логичното, което трябва да направите е да оттеглите този законопроект, защото това си е жив троцкизъм. Вие изхвърляте пазарната икономика в кошчето за боклук."

Йордан Цонев - "ДПС-Ново начало": "С какво да не сме готови и какво да оттеглим?! Нищо няма да оттеглим! Най-хубавото, което се случва на България през последните 30 г. е въвеждането на еврото. Това е последователна политика и ние ще я завършим. Слава богу, нямаме вече пречки".

С 11 гласа "за" и 9 "против" законопроектът бе приет.

Делян Добрев - председател на комисията по бюджет и финанси: "Днес приехме промени в Закона за еврото, с които да

гарантираме, че няма да има инфлация при приемането,

ако колегите смятат, че НС трябва да разтури и да не бъдат защитени потребителите, това е тяхно право. Ние не смятаме така".

Утре законопроектът влиза в зала на първо четене.