Депутатите гласуваха стъпка към ТЕЛК реформата

На първо четене с пълно мнозинство се прие поправката в Закона за хората с увреждания, с който ще бъдат решени една част от проблемите на хората с ТЕЛК, за които същите многократно сигнализираха през годините и които бяха причина за активните протести от тяхна страна през последните месеци, съобщи Кремена Кунева, депутат от ДБ минути след вота в пленарната зала.
"Напълно съм наясно, че с тези промени ние не решаваме всички проблеми на хората с увреждания, нито реформираме системата, така че тя да бъде истински подкрепяща тази немалка група от хора в нашето общество, които вече години наред биват не само неефективно подкрепени, но са им делегирани и ангажименти, които лично аз считам, че в голямата си част следва да бъдат работа на самите институции", коментира тя. Но добави, че приетото днес не отменя нуждата от истинска социална реформа. Но за целта ще е необходимо тя да се извърши от редовен кабинет, при това с изпълнен цял 4-годишен мандат.
"Без никакво съмнение, предвид настоящата ситуация и липсата на каквото и да е прогнозируемо време за работа на това НС, подкрепих Законопроекта внесен от Деница Сачева и група народни представители по предложение на омбудсмана Диaна Ковачева, защото:
С промяната на закона, хората с увреждания, чиито ТЕЛК-ове изтичат, да продължат да получават пенсиите си за инвалидност, финансовата и целева подкрепа съгласно Закона за хората с увреждания (ЗХУ), както и подкрепа, на която имат право съгласно други нормативни документи като безплатни винетни стикери, лична помощ, асистентска подкрепа, данъчни облекчения, до издаването на ново решение. За целта документите за преосвидетелстване трябва да бъдат подадени най-късно месец преди края на валидността на ТЕЛК-а.
Законопроектът ще гарантира, че при забавяне на определенията на ТЕЛК, хората с увреждания няма да остават без финансова подкрепа. В бъдеще ТЕЛК решенията трябва да се издават в срок от един месец. В противен случай ще се считат за просрочени и за да бъдат осигурени социалните плащания за хората, Регионалните здравни инспекции трябва да подадат информация до НОИ, НЗОК, Агенцията за социално подпомагане, Агенцията за хората с увреждания, НАП, работодателите или общините.
Законопроектът предвижда още онези, които продължат да взимат пенсиите си и другите видове подкрепа, и в последствие им бъде определена намалена работоспособност, вид и степен на увреждане, водещи до намаляване или отпадане на отпуснатата подкрепа, освидетелстваното лице да не възстановява получената в повече сума.
С друга промяна право на финансова помощ по ЗХУ ще получат гражданите, които поради смърт на родител получават наследствена пенсия вместо за инвалидност. Същото ще важи и за хората с над 90% степен на увреждане и с определена чужда помощ, които получават пенсия за военна инвалидност. До момента размерът на пенсиите им беше близък до социалните. Предвиденото увеличение след включването им в обхвата на Закона ще е с повече от 130 лв", уточни още депутатката от ДБ.