Депутатите се пришпориха и приеха: Таксите за платено обучение във ВУЗ няма да скочат
Гласуваха на първо четене поправката в ЗВО след 2 часа дебати

Депутатите се разбързаха часове преди студентския протест срещу безобразно високите такси и гласуваха на първо четене вноските във ВУЗ да не се увеличават. Решението бе взето с обсъждане на промените в Закона за висшето образование. "За" гласуваха 148 депутати, против бяха 11, толкова бяха и въздържалите се. Поправката беше внесена на 27 юни от председателя на парламентарната комисия по образование проф. Андрей Чорбанов и група депутати. Миналата сряда то беше прието на първо четене от комисията.
Във внесения законопроект се предлага таксите за платеното обучение да не надвишават 75% от средствата за издръжка на обучението.
Вносителите посочиха, че поради нарастването на размера на субсидията, която е определящ елемент във формулата за определянето на тези такси, размерът на таксите понастоящем е осезаемо изравнен или дори много по-висок от таксите в редица университети в Западна Европа и Северна Америка. Очакванията са таксите за студентите платено обучение да се понижат до 25% след приемането на законодателните промени.
Студентите в платена форма са 7-8%, става дума за 15 000 -16 000 души, каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, като избегна дребния детайл, че всички студенти, които учат второ висше образование, нямат право на държавна поръчка. Той пак се оправда, че причината да се вдигнат скокообразно таксите всъщност е увеличеното финансиране на университетите, което е довело до увеличаване и на доходите на университетските преподаватели и така прехвърли вината към университетските учители. В момента държавното финансиране на един студент държавна поръчка е 7600 лв.
Законопроектът не дава решение, таксите остават високи, включи се в дебата акад. Николай Денков. Според него е необходимо друго решение и друг компонент на финансиране, който да регулира таксите. Васил Пандов от ПП подкрепи акад. Денков, че таксите остават високи и с предложеното намаление и даде пример със специалността "Класическа филология", за която в момента се плаща 4500 лв. и с увеличението става 14 000 лв. С корекцията пък пада на близо 11 000 лв. Негово беше предложението за удължаване на срока за предложения между първо и второ четене на 14 дни, което обаче беше отхвърлено.
Платено обучение в държавно висше училище е нонсенс, изказа се проф. Николай Радулов от МЕЧ. В дебата се включи и председателката на парламента Наталия Киселова, която посъветва депутатите да не говорят за ланския сняг да не се отклоняват от темата на дискусията, а да подкрепят предложенията, одобрени от министъра на образованието, Съвета на ректорите и Националното представителство на студентските съвети, за да бъде решен проблема.
За днес е планиран протест срещу високите такси на обучеие на студентите от Софийския университет.