Депутатите спорят за квотата за БГ-музиката в ефира

"Какво точно ще слушаме - "Защото снощи правих кекс ли", пита Вежди Рашидов

Топ
17:17 - 13 Февруари 2020
2215
Депутатите спорят за квотата за БГ-музиката в ефира

Нов модел за финансиране на обществените БНТ и БНР и мерки за насърчаване на звученето на българска музика в ефира съчетава проектозакон за медиите, внесен в ресорната парламентарната комисия от депутати от БСП. Проектът бе представен в комисията от червения избраник Антон Кутев.

Вносителите предлагат обществените медии да се финансират както и досега от бюджета, но през замразения преди години и никога не заработил Фонд "Радио и телевизия". Идеята обаче е видоизменена - вместо с директна такса от гражданите, фондът да се финансира с бюджетни средства в рамките на определен промил от БВП. Това ще направи обществените медии независими от правителството, смятат вносителите. Около 10% от средствата във фонда пък да са за финансиране на излъчването на българска музика в радиата - съответно 5% за БНР и 5% за частни радиостанции, които излъчват над определен процент БГ музика в програмата си.

Залагаме минимални параметри в този проект, предлагаме посоката, а в следващите години той може да разшири обхвата си. Ако го разширим сега, преговорите по него няма да приключат скоро, обясни Кутев.

Нещо повече - той апелира към колегите си от другите партии в медийната комисия да подкрепят законопроекта, защото ако той не бъде проект, то в рамките на този парламент друг медиен закон няма има.

Кутев посочи още, че вносителите са се отказали от идеята да се въведат квоти от 30% за БГ музика в ефира, вкл. за частните оператори - идея, която лансира вчера "Музикаутор". По-скоро преценихме да има минимални изисквания към участниците, а ако те решат да излъчат повече, да бъдат стимулирани финансово от държавата.

Депутатът от ГЕРБ Тома Биков обяви, че е скептичен относно заработването на фонда. Той обяви, че вярва, че създадената към МК работна група за нов медиен закон скоро също ще представи своя проект.

Велислава Кръстева от ДПС директно обяви, че парламентарната ѝ партия няма да подкрепи законопроекта в този му вид. Според нея финансирането на частни медии от държавата е форма на държавна помощ, а в 21-ви век не било възможно да се определя музикалното съдържание на географски принцип. Според нея отделен проблематичен въпрос би бил какво определяме като българска музика и значи ли това, че ще се финансира излъчването на чалга в ефира.

Коя българска музика ще слушаме? Да хвърлим 200 милиона, за да слушаме "Защото снощи правих кекс" ли?, попита риторично председателят на Комисията Вежди Рашидов.