Десислава Танева: 400 млн. лв. повече дадохме на стопаните
106 млн. лв. програмирахме в подкрепа на европейските стопани, обяви земеделският министър
![Десислава Танева: 400 млн. лв. повече дадохме на стопаните](https://lupa.bg/f/news/b/87/8fd008ab50321a0ce461d5f10edd9def.jpeg)
"В момента МЗ прави всичко, което е по силите на здравната система да управлява кризата с най-щадящ за хората резултат. Без всеки да пази себе си и околните, който и да дойде, няма как да очакваме по-добри резултати". С тези думи започна участието си в предаването "Беновска пита" земеделският министър Десислава Танева.
"Политическият живот се характеризира с начина на общуване и изказ, който се наложи, не можем да бъдем горди с всичко това. Подобно ниво на диалог не следва да има дългосрочна перспектива в политическия живот на страната ни", обясни тя.
"Земеделският сектор пострада от труса в каналите на доставки, затворените канали – хотели, ресторанти. Програмирахме специална мярка КОВИД, отворихме двата приема и третият вече. Разплатихме първото направление, предстои и за второто. Общо 106 млн. лв. програмирахме в подкрепа на европейските стопани", сподели министърът.
"Прехвърлихме 70 млн.лв. близо към директните плащания тази година, това ще позволи да се вдигне ставката на плащане на площ. Общият бюджет по всички възможни инструменти. Близо 400 млн. лв. повече осигурихме за подпомагане на българските стопани", отчете Танева.
"Тежките последствия от сушата в Източна България са много голям проблем. Наличностите на пшеница са малко по-високи от тези през миналата маркетингова година заради намаления износ. Няма никаква тема относно осигуряване на хляба и фуража, България е основен търговец на такъв вид зърна", увери Десислава Танева.